Program został zaprezentowany przez wicepremierów Mateusza Morawieckiego i Jarosława Gowina w trakcie kongresu Impact'16, który w środę rozpoczął się w Krakowie.

Według zapowiedzi będzie dysponował kwotą 2,8 mld zł ze środków publicznych, pochodzących z funduszy europejskich. Drugie tyle mają wykładać fundusze venture capital z całego świata, inwestujące w obiecujące przedsięwzięcia biznesowe na wczesnym etapie ich rozwoju. Kluczową rolę odgrywa w tym projekcie Polski Fundusz Rozwoju, który utworzy PFR Ventures. Będzie on odpowiedzialny za zarządzanie funduszami.

- Tworzymy największą w historii regionu platformę inwestycji venture capital. Jej celem będzie rozwijanie innowacyjnych przedsiębiorstw poprzez wsparcie kapitałowe i eksperckie. Chcemy pobudzić kapitał prywatny do zaangażowania w projekty o wyższym ryzyku, ale potencjalnie wysokiej stopie zwrotu. Zależy nam na finansowaniu nowoczesnych technologii oraz polskich produktów i usług, które mogą odnieść sukces na rynku światowym –tłumaczy Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

PFR Ventures będzie firmą inwestycyjną zarządzającą funduszami typu venture capital. Inwestycje mogą mieć charakter bezpośredni, tj. w spółkę wspólnie z innym inwestorem lub pośredni w fundusze venture capital jako inwestor wiodący. Wykorzystując fundusze Unii Europejskiej, PFR Ventures utworzy 5 funduszy inwestycyjnych zamkniętych. W efekcie programu mają powstać nowatorskie i innowacyjne technologie „made in Poland", zdolne konkurować na rynkach zagranicznych. PFR Ventures będzie finansował do połowy wartości inwestycji, a kolejne 50 proc. pochodzić będzie od inwestorów prywatnych, zarówno instytucjonalnych jak i indywidualnych. Przewidywany termin rozpoczęcia inwestycji to czwarty kwartał 2016 roku. Równolegle będą prowadzone programy uzupełniające. W środę ogłoszono pilotażowy program akceleracyjny Scale UP. Konkurs realizowany będzie przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

Według szacunków resortu rozwoju w ciągu najbliższych siedmiu lat w Polsce ma szansę powstać i rozwinąć działalność 1,5 tys. firm tworzących wysokiej jakości innowacyjne technologie zdolne konkurować na rynkach zagranicznych.