fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Włochom grozi grzywna 3 mld euro za naruszenie paktu stabilizacji

Pixabay
Komisja Europejska może wymierzyć Włochom karę 3 mld euro za naruszenie unijnych reguł o długu publicznym i deficycie strukturalnym - ogłosił wicepremier Matteo Salvini.

W wywiadzie dla rozgłośni RTL zapowiedział jednak użycie swej całej energii do walki z przestarzałymi i nieuczciwymi przepisami fiskalnymi w Europie.

Dwaj przedstawiciele strefy euro poinformowali agencję Reutera, że Bruksela uruchomi 5 czerwca postępowanie dyscyplinarne dotyczące finansów publicznych Włoch. Komisja wyśle do Rzymu pismo ostrzegawcze w tym tygodniu. Jeden z informatorów  stwierdził, że  "atmosfera jest wyraźnie za podjęciem działania".

- Zobaczymy, czy dostaniemy to pismo, w którym będzie grzywna za dług nagromadzony w przeszłości i czy każą nam zapłacić 3 mld euro - powiedział Salvini w  RTL.

Komisja nadzorująca przestrzeganie unijnego ustawodawstwa może wszcząć działania dyscyplinarne wobec danego kraju strefy euro, które mogą zakończyć się nałożeniem grzywny, jeśli ten kraj nie przestrzega kryteriów paktu stabilizacji i wzrostu.

Włochy uniknęły o włos w grudniu procedury nadmiernego  deficytu, osiągając niewygodny kompromis z Komisją po niespotykanym starciu o projekt budżetu Włoch na 2019 r, zakładający zwiększenie zadłużenia i wydatki na spełnienie obietnic wyborczych.

Wicepremier Salvini powiedział, że zwycięstwo Ligi w europejskich wyborach  dało jego partii mandat domagania się obniżenia podatków i walki  o zmianę przepisów dotyczących budżetu Unii.

Zgodnie z paktem stabilizacji i wzrostu Włochy muszą zmniejszyć deficyt strukturalny o 0,6 proc. PKB do czasu osiągnięcia równowagi albo nadwyżki. Ponadto muszą co roku zmniejszać o jedną  dwudziestą różnicę miedzy obecnym poziomem długu publicznego  a limitem 60 proc. PKB

Z ostatnich danych statystycznych dla 2018 r. i prognoz Komisji na 2019 i 2020 r. wynika, że dług publiczny Włoch wzrósł  z 131,4 proc. PKB  w 2017 r. do 132,2 proc. w 2018 i dojdzie do 133,7 proc. w tym roku oraz do 135,2 proc. w 2020 r. Deficyt strukturalny zamiast maleć stale rósł od 2015 r., w tym roku dojdzie do 2,4 proc. PKB i do 2,6 proc. w 2020 r., jeśli Rzym nie zmieni swej polityki.

Podczas oceny włoskich finansów publicznych 5 czerwca Komisja uzna, że ten kraj naruszył reguły i zaleci ministrom finansów UE uruchomienie procedury nadmiernego deficytu. - Nie spodziewam się, by Komisja ustąpiła wobec włoskich postulatów poluzowania reguł fiskalnych. Każdy wie, że sytuacja we Włoszech jest na to zbyt ryzykowna - stwierdził jeden z oficjeli.

Drugi dodał, że ani Komisja, ani ministrowie finansów nie są gotowi tolerować tak poważnych naruszeń paktu stabilizacji i wzrostu, więc rosnący dług  z 2018 znajdzie się pod lupą.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA