W wywiadzie dla rozgłośni RTL zapowiedział jednak użycie swej całej energii do walki z przestarzałymi i nieuczciwymi przepisami fiskalnymi w Europie.
Dwaj przedstawiciele strefy euro poinformowali agencję Reutera, że Bruksela uruchomi 5 czerwca postępowanie dyscyplinarne dotyczące finansów publicznych Włoch. Komisja wyśle do Rzymu pismo ostrzegawcze w tym tygodniu. Jeden z informatorów stwierdził, że "atmosfera jest wyraźnie za podjęciem działania".
- Zobaczymy, czy dostaniemy to pismo, w którym będzie grzywna za dług nagromadzony w przeszłości i czy każą nam zapłacić 3 mld euro - powiedział Salvini w RTL.
Komisja nadzorująca przestrzeganie unijnego ustawodawstwa może wszcząć działania dyscyplinarne wobec danego kraju strefy euro, które mogą zakończyć się nałożeniem grzywny, jeśli ten kraj nie przestrzega kryteriów paktu stabilizacji i wzrostu.
Włochy uniknęły o włos w grudniu procedury nadmiernego deficytu, osiągając niewygodny kompromis z Komisją po niespotykanym starciu o projekt budżetu Włoch na 2019 r, zakładający zwiększenie zadłużenia i wydatki na spełnienie obietnic wyborczych.
Wicepremier Salvini powiedział, że zwycięstwo Ligi w europejskich wyborach dało jego partii mandat domagania się obniżenia podatków i walki o zmianę przepisów dotyczących budżetu Unii.
Zgodnie z paktem stabilizacji i wzrostu Włochy muszą zmniejszyć deficyt strukturalny o 0,6 proc. PKB do czasu osiągnięcia równowagi albo nadwyżki. Ponadto muszą co roku zmniejszać o jedną dwudziestą różnicę miedzy obecnym poziomem długu publicznego a limitem 60 proc. PKB
Z ostatnich danych statystycznych dla 2018 r. i prognoz Komisji na 2019 i 2020 r. wynika, że dług publiczny Włoch wzrósł z 131,4 proc. PKB w 2017 r. do 132,2 proc. w 2018 i dojdzie do 133,7 proc. w tym roku oraz do 135,2 proc. w 2020 r. Deficyt strukturalny zamiast maleć stale rósł od 2015 r., w tym roku dojdzie do 2,4 proc. PKB i do 2,6 proc. w 2020 r., jeśli Rzym nie zmieni swej polityki.
Podczas oceny włoskich finansów publicznych 5 czerwca Komisja uzna, że ten kraj naruszył reguły i zaleci ministrom finansów UE uruchomienie procedury nadmiernego deficytu. - Nie spodziewam się, by Komisja ustąpiła wobec włoskich postulatów poluzowania reguł fiskalnych. Każdy wie, że sytuacja we Włoszech jest na to zbyt ryzykowna - stwierdził jeden z oficjeli.
Drugi dodał, że ani Komisja, ani ministrowie finansów nie są gotowi tolerować tak poważnych naruszeń paktu stabilizacji i wzrostu, więc rosnący dług z 2018 znajdzie się pod lupą.