fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

"Polski Ład" PIS. Dom i rodzina

PAP
Pakiet zmian przewiduje m.in. mieszkanie bez wkładu własnego i 12 tys. zł na dziecko w wieku do 3 lat.

PiS w Polskim Ładzie proponuje program zwiększający dostępność do finansowania własnego mieszkania. Ma on obejmować trzy grupy klientów: tych, którzy chcą mieć swoje pierwsze mieszkanie z rynku pierwotnego, tych, którzy szukają go na rynku wtórnym, społecznym, a także tych, którzy chcą wybudować dom – czytamy na stronie Polskiego Ładu.

Łącznie z programu „Mieszkanie bez wkładu własnego” będzie mogło skorzystać około 80 tys. rodzin rocznie. Instrument skierowany jest do osób od 20. do 40. roku życia.

Państwo ma gwarantować wkład własny maksymalnie 100 tys. zł dla biorących kredyt lub oferować dofinansowanie w wysokości do 160 tys. zł dla osób korzystających z mieszkalnictwa społecznego czy też rodzin wielodzietnych. Wysokość otrzymanego finansowania będzie uzależniona od liczby dzieci w rodzinie – 30 tys. zł w przypadku drugiego dziecka, 60 tys. zł – trzeciego, 30 tys. zł – każdego kolejnego.

Aby zmniejszyć ryzyko wzrostu cen, zostać ma wprowadzony poziom ceny maksymalnej za 1 m2 nieruchomości, która będzie kwalifikować się do programu.

Rząd zapowiada też wprowadzenie nowych przepisów regulujących budowę małych domów mieszkalnych. Realizacja budynków jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 będzie możliwa bez pozwolenia, kierownika i książki budowy, a jedynie na podstawie zgłoszenia. Oznacza to skrócenie procesu budowlanego nawet do kilku tygodni i oszczędności co najmniej kilku tysięcy zł. dla inwestora.

W ramach filaru dom i rodzina, w Polskim Ładzie zapowiedziano m.in. budę żłobków w każdej gminie, rozwój sieci żłobków przy zakładach pracy, korzystniejsze rozliczenie podatków dla małżeństw (małżeństwa będę mogły się wspólnie rozliczać już w pierwszym roku), zwiększenie ochrony dzieci i rodziny (większe kary za krzywdzenie nieletnich).

Zupełnie nowym instrumentem finansowym dla rodziców ma być „kapitał opiekuńczy”. To w sumie 12 tys. zł, które rodzice będą mogli elastycznie wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia. Rodzice sami wybiorą wariant: po 1000 zł miesięcznie przez rok czy po 500 zł miesięcznie przez dwa lata. Sami też zdecydują, na co spożytkują te środki. W przypadku, gdy kolejne dziecko przyjdzie na świat w ciągu 3 lat od narodzin poprzedniego, kwota ta zostanie podwojona.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA