Gospodarka

Najszczęśliwszy kraj świata? To znów nie jest Polska

Adobe Stock
Finlandia jest krajem, którego mieszkańcy są najbardziej szczęśliwi - wynika z World Happiness Report.

W pierwszej trójce są także Norwegia i Dania. Polska awansowała o cztery pozycje i znalazła się w piątej dziesiątce zestawienia - na miejscu 42.

Finlandia na pozycję lidera awansowała z piątego miejsca, które zajmowała w ubiegłorocznej edycji i przegoniła Norwegię, która znalazła się na drugim miejscu zestawienia opracowanego przez Sieć Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju (SDSN).

W pierwszej dziesiątce najszczęśliwszych nacji świata znaleźli się obywatele głownie krajów skandynawskich: Danii (3 miejsce), Islandii (4 miejsce) i Szwecja (9 miejsce).

Jednak nie tylko Skandynawowie są szczęśliwi. Na 5 miejscu są obywatele Szwajcarii, na 6 Holandii, na 7 Kanady, na 8 Nowej Zelandii a na 10 Australii.

Szef SDSN, profesor Jeffrey Sachs z Uniwersytetu Columbia, uważa, że szczęście Skandynawów to nie przypadek. - Ludzie mają zaufanie do rządu, ponadto w Skandynawii są silne systemy wsparcia społecznego - powiedział Jeffrey Sachs.

Polska znalazła się 42. miejscu, m.in. za Niemcami, Czechami i Słowacją , ale przed Litwą , Włochami, Słowenią i Rumunią. Warszawa awansował o 4 miejsca. Jeszcze w 2016 roku Polska zajęła 57. pozycję, a w 2015 - byliśmy na 60 miejscu.

Na ostatnich trzech miejscach raportu są państwa afrykańskie: Południowy Sudan, Republika Środkowoafrykańska i Burundi.

Po raz pierwszy w tym roku przygotowano także oddzielny ranking krajów z najbardziej szczęśliwymi imigrantami. Także tutaj na pierwszym miejscu znalazła się Finlandia, przed Danią i Norwegią. Polska w tym rankingu znalazła się na 49. pozycji.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL