fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Teraz czas na gospodarkę

Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński
Fotorzepa, Robert Gardziński
Chcemy, aby z owoców tego, co robimy w gospodarce jako rząd, korzystały jak najszersze rzesze społeczeństwa – mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński.

Był pan ostatnio w USA, do których nasz eksport dynamicznie rośnie, ale wciąż pozostaje stosunkowo niewielki. Jaki jest klimat dla obustronnej współpracy gospodarczej po zamieszaniu w stosunkach Polski z Izraelem?

Ze Stanami Zjednoczonymi mamy bardzo dobrą współpracę na poziomie politycznym i militarnym, w szczególności wynikającą z naszych wspólnych działań w NATO. Natomiast nieproporcjonalnie słaba jest współpraca gospodarcza. Cała nasza wymiana handlowa w 2017 r. przekroczyła 400 mld euro, po połowie w eksporcie i imporcie. Jednocześnie wymiana z USA, pomimo dużego wzrostu na poziomie 28 proc., wynosi tylko nieco ponad 10 mld dolarów. To naprawdę mało. To ledwie 2,5 proc. całej naszej wymiany handlowej.

W stosunku do Niemiec to przepaść...

Z Niemcami, naszym najważniejszym partnerem mamy ponad dziesięciokrotnie większą wymianę niż z USA. W przypadku Stanów Zjednoczonych mamy więc duży, niewykorzystany potencjał wynikający właśnie z dobrych relacji po...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA