Gospodarka

Ukraina skarży Rosję do WTO

Bloomberg
Kijów wystąpił o arbitraż WTO w związku z blokowaniem przez Rosję tranzytu ukraińskich towarów do krajów trzecich.

- W minionym tygodniu skierowaliśmy do WTO żądanie zwołania grupy ekspertów w ramach naszej skargi o wielokrotne ograniczanie tranzytu z Ukrainy przez Rosję do krajów trzecich: Kazachstanu i Kirgistanu" - głosi poniedziałkowy komunikat ukraińskiego ministerstwa gospodarki.

Jak wyjaśnia wiceminister Natalia Mikolska od czasu wprowadzenia przez Rosję embarga na eksport szeregu towarów z Ukrainy, tranzyt do krajów Azji Centralnej i Wschodniej zmniejszył się w 2016 r o 38,3 proc. W sumie straty ukraińskich eksporterów z tego tytułu wyniosły ponad 400 mln dol.

Pozew w sprawie utrudniania przez Moskwę tranzytu towarów z Ukrainy jest drugim pozwem przeciwko Rosji złożonym do WTO od konfliktu 2014 r.

W październiku 2015 r. Kijów pozwał Rosję za utrudnianie importu przez kraje trzecie ukraińskich wagonów i szeregu produktów ukraińskich zakładów zbrojeniowych. W listopadzie 2015 r. odbyły się w tej sprawie negocjacje w WTO, które nie dały porozumienia.

W lipcu 2016 r. zgodnie z dekretem Putina Rosja wprowadziła zakaz tranzytowego ruchu samochodowego oraz kolejowego z Urany do Kazachstanu i Kirgistanu; objęta wwożone jako tranzyt towary wysokimi cłami, praktycznie paraliżując handel między Ukrainą a republikami azjatyckimi.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL