Na liście zawodów dostępnych dla zagranicznych specjalistów dominują specjaliści technologii informatycznych, inżynierowie licznych specjalności, technicy. Jeżeli cudzoziemiec spoza Unii znajdzie na Litwie pracę w jednym z deficytowych zawodów, to będzie potrzebował pozwolenia urzędu pracy. W wypadku specjalistów z krajów unijnych żadne dodatkowe zgody do zatrudnienia na Litwie nie są potrzebne.

Według danych litewskiej Giełdy Pracy, 56 procent miejscowych przedsiębiorców zgłasza braki wyspecjalizowanej kadry. Na początek 2017 r u naszych sąsiadów mieszkało 44,5 tys. cudzoziemców czyli o 8 proc. więcej w ujęciu rocznym. Litwinie chętniej widzą u siebie zagranicznych pracowników z krajów Unii. Ostatnie badanie Eurobarometru pokazuje, że 26 proc. Litwinów pozytywnie ocenia emigrantów spoza Unii natomiast 71 proc. jest im zdecydowanie przeciwnych, podała agencja BNS.

Takie nastawienie nie sprzyja poprawie klimatu biznesowego i napływie większych inwestycji zagranicznych na Litwę. Władze liczą, że rządowa lista zawodów, na które na Litwie brakuje specjalistów, pobudzi rynek i zachęci cudzoziemców do zatrudniania się w republice.