fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Litewska gospodarka najlepsza w czasie pandemii

AdobeStock
Gospodarka Litwy w trzecim kwartale straciła 1,7 procent w ujęciu rocznym. To najlepszy wynik w Unii. Litwa inaczej podeszła do kwarantanny niż Polska.

Dane Eurostatu nie pozostawiają wątpliwości, że nasz wschodni sąsiad w trzecim kwartale najlepiej poradził sobie z pandemią. PKB Litwy w trzecim kwartale zmniejszył się o 1,7 proc. Średnia dla całej Unii to minus 4,3 proc. A dla strefy euro minus 4,4 proc. Przy czym kilka państw nie opublikowało danych za III kw. W tym Irlandia dotąd liderująca gospodarka w czasie pandemii oraz Estonia. PKB Polski zmniejszył się o 2 proc. i był to drugi wynik III kw. w Unii.

Jeżeli porównamy, jak gospodarki Litwy i Polski radziły sobie od IV kw. 2019 r., to także mamy dane świadczące o lepszym radzeniu sobie Litwinów w kryzysowej sytuacji. W ujęciu roczny w IV kw. 2019 r. PKB Litwy wzrósł o 3,9 proc. podobnie jak Polski. Ale już w I kw. tego roku gospodarka Litwy zyskała 2,2 proc., podczas kiedy polska - 1,9 proc. W II kwartale, kiedy oba państwa wprowadziły narodowe kwarantanny PKB Litwy zmniejszył się o 4,6 proc., a Polski o 8 procent. W III kwartale to było minus 1,7 proc. dla Litwy i 2 proc. - dla Polski. 

Czym różni się litewskie podejście do gospodarki od tego, co władze robią w Polsce? Od 7 listopada u naszego sąsiada znów jest kwarantanna narodowa: nie pracują restauracje, kawiarnie, centra sportowe i spa, a także kina i inne miejsca rozrywki. Działają natomiast sklepy, w tym galerie handlowe, targowiska i salony piękności.

Litwa nie zamknęła też hoteli (jedzenie można zamawiać do pokoi). Działają też te aquaparki, które wcześniej przygotowały się na nowe wymogi kwarantanny, na przykład pracuje park w Druskiennikach, tak popularny wśród Polaków. Placówka wykorzystuje fakt, że oferuje usługi lecznicze, a te nie zostały ograniczone przez kwarantannę.

Co ciekawe, Litwie udaje się wciąż przyciągać inwestorów, szczególnie z unijnych państw dużo mocniej zaatakowanych przez pandemię. I tak w listopadzie swoje zakłady uruchomiła na Litwie hiszpańska grupa budowlana Tecnicas Reunidas - jedna z największych tego typu na Półwyspie Iberyjskim - wchodząca w skład indeksu IBEX 35 giełdy w Madrycie. Firma zdobyła już na Litwie kilka kontraktów w projektach kolejowych.

Swój oddział na Litwa otworzył też na początku listopada łotewski przewoźnik Air Baltic Corp. Firma zapowiedział uruchomienie zimą ośmiu bezpośrednich połączeń Wilna z Amsterdamem, Berlinem, Kijowem, Londynem, Monachium, Oslo i Paryżem. Linia lata również przez Rygę w ponad 40 kierunkach. To duża konkurencja dla LOT-u. Dotąd Litwini korzystali często z przesiadki w Warszawie.

Bardzo dobre wyniki notuje w tym roku litewskie rolnictwo. Urodzaj jest rekordowy. Zbiory rzepaku powinny być o 34 proc. większe niż w roku ubiegłym, a zbóż o prawie 16 proc. więcej. To mobilizuje litewski biznes rolny do inwestycji za granicą.

Grupa Auga, jedna z największych rolniczych grup inwestycyjnych w krajach bałtyckich, rozwija się w USA i Kanadzie. Rzecznik firmy poinformował w tym tygodniu, że Ameryka Północna stała się w tym roku głównym konsumentem produktów eksportowych grupy. Eksport stanowił 70 proc. przychodów firmy. Jej produkty i surowiec są eksportowane do ponad 30 krajów. Główne rynki to Japonia, USA, Kanada, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Unia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA