Duda: w Meksyku widzimy szansę na rozwój dla polskiego biznesu

Polska chce pogłębiać relacje gospodarcze z Meksykiem – zadeklarował w poniedziałek w stolicy tego kraju prezydent Andrzej Duda. Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto podkreślił, że Polska jest kluczowym partnerem we wzmacnianiu obecności jego kraju w Europie.

Aktualizacja: 25.04.2017 09:14 Publikacja: 25.04.2017 08:57

Polski prezydent Andrzej Duda (L) z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto (P) w Pałacu Narodowym w

Polski prezydent Andrzej Duda (L) z prezydentem Meksyku Enrique Pena Nieto (P) w Pałacu Narodowym w Mieście Meksyk

Foto: Jos? M?ndez

Obaj prezydenci w dokumencie zatytułowanym: "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" zadeklarowali zaangażowanie w umacnianie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Duda i Pena Nieto uznali, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

Polski prezydent powiedział, że do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów.

„Stwarza to atrakcyjny rynek dla wytworzonych w Polsce usług i towarów” – powiedział prezydent.

Zaznaczył, że na kontynencie rozwijają się inicjatywy integracyjne: Mercosur i Sojusz Pacyfiku, w którym Polska posiada od lipca 2015 r. status obserwatora. Polski prezydent podkreślił też, że zgodnie z prognozami finansowymi Meksyk i Brazylia do 2050 r. staną się jednymi z ośmiu największych gospodarek świata. Zaznaczył, że Polska liczy, iż globalna umowa między UE i Meksykiem została w miarę szybko odnowiona.

Dodał, że polski eksport do Ameryki Łacińskiej, którego Meksyk jest największym odbiorcą, odnotowuje systematyczny wzrost. "Jesteśmy przekonani, że mamy sobie jeszcze bardzo wiele do zaoferowania, a drzemiący w nas potencjał nie jest w pełni wykorzystany" – powiedział prezydent.

"Stawiamy na najwyższą jakość i nowoczesne, innowacyjne rozwiązania" – dodał. Prezydent wskazał, że Polska jest w szczególności zainteresowana współpracą w obszarach jak: elektromobilność, technologie komunikacyjno-informacyjne, zielona gospodarka czy farmacja i biotechnologia.

"Zależy nam także na pogłębianiu wzajemnej współpracy inwestycyjnej" – przekonywał. Polska gospodarka jest dynamiczna, otwarta na kapitał, nowe idee, a przystąpienie Polski do UE stworzyło szereg ułatwień dotyczących dostępu do polskiego rynku także dla przedsiębiorców spoza Europy – argumentował.

"Cieszy nas obecność meksykańskich inwestorów w Polsce" – powiedział Duda. Ocenił, że to także efekt kompleksowego wspierania przedsiębiorczości i inwestycji, "dzięki któremu Polska stała się niekwestionowanym liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych".

Zaznaczył, że umiędzynarodowienie polskiej gospodarki spowodowało ponad trzykrotny wzrost obrotów handlowych w ostatnim dziesięcioleciu. "Świadczy to o wzrastającej konkurencyjności polskiej gospodarki, która w coraz większym stopniu bazuje na innowacyjnych towarach i usługach" – powiedział szef państwa. Dodał, że najbardziej prestiżowe światowe agencje ratingowe plasują Polskę w trójce najbardziej atrakcyjnych lokalizacji inwestycyjnych w Europie.

"Jeśli spojrzy się na ostatnie wyniki gospodarcze naszego kraju, które stanową podsumowanie 1,5 roku pracy polskiego rządu, na wzrastającą niezwykle dynamicznie popyt wewnętrzny związany z także socjalną polityką prowadzoną przez polski rząd, to można śmiało powiedzieć, że Polska wśród krajów dających dobrą perspektywę do zainwestowania jest jednym z absolutnych europejskich tygrysów" – nadmienił prezydent.

Przekonywał też, że Polska przeszła przez europejski kryzys gospodarczy "w zasadzie suchą nogą", co stwarza doskonałe perspektywy inwestycyjne, ma nowoczesny system bankowy, świetną bankowość elektroniczną oraz doskonale przygotowaną i pracującą, zdolną kadrę inżynierską, młodych ludzi, którzy chcą rozwijać się także we współpracy z zagranicznymi kontrahentami.

 

Nowe kontrakty wzajemnej współpracy

Prezydent zdradził, że liczy, iż wydarzenia takie jak forum w Mieście Meksyk przyczynią się do nawiązania wielu korzystnych kontraktów, a w niedalekiej perspektywie przyniosą wymierne efekty dla gospodarek Polski i Meksyku.

Duda jako ważną ocenił podpisaną w poniedziałek deklarację o wzajemnej współpracy między polskim Ministerstwem Rozwoju i Finansów a meksykańskim Ministerstwem Gospodarki oraz uroczyste zainaugurowanie działalności biura zagranicznego PAIH w Mieście Meksyk. "Polska w Meksyku i Mexico City zaczyna być obok naszej tradycyjnej, stałej misji dyplomatycznej, obok polskiej ambasady obecna silnie także w tym komponencie gospodarczym" – powiedział.

W obecności Dudy i Peny Nieto podpisano także szereg dokumentów dwustronnych m.in. porozumienie o współpracy w obszarze kredytów eksportowych między BGK a meksykańskim Krajowym Towarzystwem Kredytowym (Bancomext). Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) podpisała zaś porozumienie o współpracy z Meksykańską Izbą Handlu Zagranicznego, Inwestycji i Technologii (COMCE). Umowę o współpracy technicznej i naukowej w zakresie badania kosmosu i wykorzystania przestrzeni kosmicznej w celach pokojowych zawarły Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) i Meksykańska Agencja Kosmiczna (AEM). Ponadto podpisano dokument dotyczący współpracy w dziedzinie edukacji i kultury, list intencyjny o współpracy w zakresie szkoleń służb policyjnych oraz służb granicznych, porozumienie o partnerstwie w związku z Międzynarodowymi Targami Turystyki (World Travel Show) 2017, a także umowę o współpracy w dziedzinie sportu.

Prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto powiedział również w poniedziałek, iż pod koniec roku zostanie uruchomione nowe lotnicze połączenie komercyjne między Warszawą a Miastem Meksyk. Pytany przez dziennikarzy o tę zapowiedź dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, że takie połączenie jest planowane ze względu na coraz większą wymianę turystyczną między krajami. „Pamiętajmy, że prezydenci nie decydują o tym, które linie, jakie trasy otwierają” – zaznaczył.

Polski prezydent wyraził również nadzieję, że w 2018 r. z okazji 90-lecia ustanowienia relacji dyplomatycznych między Polską i Meksykiem, a także w roku obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, prezydent Pena Nieto złoży oficjalną wizytę w Polsce.

W ceremonii oficjalnego powitania na dziedzińcu Pałacu Narodowego w Mieście Meksyk, a także podczas kolejnych wydarzeń z udziałem prezydentów Polski i Meksyku nie wzięły udziału - mimo wcześniejszych zapowiedzi - pierwsze damy. Dyrektor Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski powiedział PAP, że udział małżonki prezydenta Meksyku Angeliki Riviery de Pena w uroczystym powitaniu został w ostatniej chwili odwołany.

Obaj prezydenci w dokumencie zatytułowanym: "W kierunku partnerstwa strategicznego między Polską i Meksykiem" zadeklarowali zaangażowanie w umacnianie współpracy politycznej, gospodarczej, kulturalnej, naukowej, edukacyjnej, sportowej i policyjnej. Duda i Pena Nieto uznali, że wzmocnienie więzi gospodarczych pomiędzy Polską i Meksykiem ma kluczowe znaczenie dla dalszego rozwoju stosunków dwustronnych.

Polski prezydent powiedział, że do intensyfikacji wzajemnych relacji gospodarczych zachęca m.in. stabilność makroekonomiczna regionu Ameryki Łacińskiej, otwarta polityka handlowa i inwestycyjna oraz wzrost siły nabywczej lokalnych konsumentów.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze
Gospodarka
MFW ma trzy scenariusze dla Ukrainy. Jeden optymistyczny, dwa – dużo gorsze