#RZECZoBIZNESIE: Przemysław Kwiecień: Warszawa stolicą finansową Europy Środkowej

Brexit może pewne sprawy przyspieszyć, ale powinniśmy systematycznie budować stolicę rynku kapitałowego tej części Europy – mówi Przemysław Kwiecień, główny analityk X-trade Brokers, gość programu Michała Niewiadomskiego.

Aktualizacja: 31.03.2017 13:55 Publikacja: 31.03.2017 13:25

#RZECZoBIZNESIE: Przemysław Kwiecień: Warszawa stolicą finansową Europy Środkowej

Foto: tv.rp.pl

Kwiecień przyznał, że funt jest rekordowo tani.

- Pewnie jeszcze przez jakiś czas możemy mieć do czynienia z taką sytuacją. Funt bardzo potaniał w zeszłym roku, a złoty ma dobry ten rok – mówił.

- Dla Wielkiej Brytanii będzie to okres wyzwań, która ma duży deficyt w rachunku bieżącym. Więcej importuje niż eksportuje. Pytanie czy dalej Wielka Brytania będzie dalej atrakcyjnym miejscem dla inwestorów, że będzie mogła sobie pozwolić na utrzymywanie tego deficytu. Jeśli nie to będzie wymagała słabszej waluty. To jest główne zagrożenia dla funta – dodał.

Gość zauważył, że z drugiej strony funt został bardzo przeceniony w ubiegłym roku. - Pozycjonowanie w funcie przez inwestorów, którzy chcą zarobić na walucie jest najbardziej niekorzystne w historii. Czasem takie sytuacje stanowią pewną szansę. Jeśli negocjacje Brexitu będą szły w miarę dobrze, gospodarka będzie pokazywała względną odporność to część z graczy może zamykać krótkie pozycje i funt może zyskać – prognozował.

Mamy szansę przyciągnięcia kapitału i instytucji z londyńskiego City?

- W największym stopniu skorzysta Dublin i Irlandia. Jest to najbliższe miasto geograficznie i kulturowo. Jest to naturalne miejsce, gdzie ewentualnie część firm przeniesie się w pierwszej kolejności. Tych firm, które chcą korzystać z paszportu europejskiego po Brexicie - tłumaczył Kwiecień.

Zaznaczył, że na pewno Frankfurt i Paryż, czy nawet Amsterdam, to są miejsca bardziej naturalne dla dużych firm, które już tam są mocno obecne.

- To nie jest tak, że duże banki, firmy finansowe są w jednym mieście w całej Europie i tyle. Mają z reguły swoje mniejsze biura w innych miastach i ich znaczenie może rosnąć. Tutaj jest nasza szansa. Musimy zabiegać o to, żeby znaczenie lokalnych oddziałów w Polsce rosło. Żeby to był hub przynajmniej na Europę Środkową – wyjaśnił ekspert.

- Brexit może pewne sprawy przyspieszyć, ale powinniśmy systematycznie budować stolicę rynku kapitałowego tej części Europy – dodał.

Dolar osłabł

Kwiecień zaznaczył, że dolar odbija się między jedną ścianą a drugą i ta sytuacja może potrwać.

- Wiadomo było, że obietnice Trumpa są bardzo ambitne i racjonalnie ciężko było oczekiwać, że wszystkie zostaną szybko spełnione. Tym niemniej porażka w kongresie pokazuje, że może być gorzej niż średnio oczekiwał rynek. Nie ma poparcia własnej partii, nie ma monolitu głosującego, który by przepchnął oczekiwane zmiany podatkowe w relatywnie krótkim okresie – tłumaczył.

- Z drugiej strony to jest najmocniejsza gospodarka w G10. Jest to jedyna gospodarka, gdzie bank centralny podnosi stopy procentowe. Huśtawkę na dolarze możemy w tym roku jeszcze zaobserwować – dodał gość.

Kwiecień przyznał, że funt jest rekordowo tani.

- Pewnie jeszcze przez jakiś czas możemy mieć do czynienia z taką sytuacją. Funt bardzo potaniał w zeszłym roku, a złoty ma dobry ten rok – mówił.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Gospodarka
Hiszpania liderem wzrostu w eurolandzie
Gospodarka
Francję czeka duże zaciskanie budżetowego pasa
Gospodarka
Największa gospodarka Europy nie może stanąć na nogi
Gospodarka
Balcerowicz do ministrów: Posłuszeństwo wobec premiera nie jest najważniejsze
Gospodarka
MFW ma trzy scenariusze dla Ukrainy. Jeden optymistyczny, dwa – dużo gorsze