fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Najbardziej konkurencyjne i zrównoważone kraje świata

Norwegia zajęła w rankingu drugie miejsce. Doceniono u niej jakość rządów i kapitał społeczny.
Wikimedia
Najbardziej konkurencyjnym i zrównoważonym krajem na świecie została w tym roku Szwecja. Polska zajęła 25 miejsce w rankingu.

SolAbility, niezależny think tank z siedzibą w Szwajcarii i Południowej Korei, opublikował w bieżącym tygodniu tegoroczny raport „Global Sustainable Competitiveness Index” (wskaźnik zrównoważonej konkurencyjności). Ranking oparty jest na złożonym badaniu, w którym brane są pod uwagę takie czynniki, jak poprawa produktywności wykorzystania zasobów materialnych i niematerialnych danego kraju, ale również zachowanie równowagi społecznej i środowiskowej. Maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania to 100.

Na czołowych pozycjach w zestawieniu znalazły się przede wszystkim wysoko rozwinięte, zachodnie kraje. Najlepiej wypadły państwa skandynawskie: na pierwszym miejscu uplasowała się Szwecja (60,9 pkt.), a tuż za nią Norwegia (59,4 pkt.). Nieco niższy wynik osiągnęły Finlandia (56,2 pkt.), Dania (56,0 pkt.) i Islandia (56,0 pkt.).

Polska zajęła 25 miejsce (49,2 pkt.). Wyprzedziła nas m. in. Litwa, Chorwacja i Białoruś. Gorzej z kolei od nas wypadła Australia, Belgia i Holandia.

Zobacz w powyższej galerii pełną listę krajów, które znalazły się w pierwszej dziesiątce rankingu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA