Giełda

Biotechnologiczne emisje akcji w 2018 r.

Fotorzepa, Piotr Gęsicki
W przyszłym roku kilka spółek z branży biotechnologicznej przeprowadzi wtórne emisje akcji. Największe apetyty mają Mabion i Selvita.

Inwestorów obserwujących poczynania firm z branży ochrony zdrowia nie powinno dziwić, że biznesy biotechnologiczne są bardzo kapitałochłonne i spółki działające w tej branży często pozyskują kapitał z emisji akcji. Nie może to zaskakiwać, bo firmy te często nie notują przychodów (lub są one niewielkie), a prace nad nowymi lekami lub technologiami dużo kosztują. W 2018 r. wiele spółek zwróci się do inwestorów, oferując im swoje akcje.

Największą ofertę może przeprowadzić Mabion, który kończy badanie kliniczne nad MabionCD20 – lekiem biopodobnym do MabThery używanej w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów, chłoniaków i białaczek. Od inwestorów zarząd spodziewa się pozyskać 440 mln zł.

Z kolei apetyt na 140 mln zł ma Selvita, która skupia się na rozwijaniu potencjalnych leków w obszarze onkologii. – W I kwartale planujemy przeprowadzić ofertę publiczną i pozyskać środki niezbędne do realizacji przedstawionej niedawno strategii na lata 2017–2021 – to strategiczny cel, który będzie determinował tempo rozwoju Selvity w kolejnych latach – mówi Paweł Przewięźlikowski, prezes Selvity. Krakowska spółka chce zaoferować do 2,2 mln akcji. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój projektów innowacyjnych.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL