fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Nietypowy wykup w Ronsonie

Bloomberg
Spółka kupi do umorzenia 40 proc. akcji własnych od Global City Holdings. Zapłaci projektem deweloperskim. Wartość transakcji to ponad 170 mln zł.

Walne zgromadzenie zarejestrowanego w Holandii i notowanego oraz działającego w Polsce dewelopera mieszkaniowego jednogłośnie zatwierdziło transakcję z jednym z największych akcjonariuszy – Global City Holdings (GHC).

Ronson kupi od GHC w celu umorzenia 40 proc. akcji własnych po kursie 1,3 zł (bieżąca wycena giełdowa akcji to 1,35 zł), czyli w sumie za 141 mln zł. Zapłaci za pakiet projektem deweloperskim Nova Królikarnia, realizowanym w Warszawie i wycenionym na potrzeby transakcji na 161,8 mln zł. Ponieważ wartość inwestycji jest wyższa niż pakietu akcji, GHC zapłaci Ronsonowi różnicę, czyli około 21 mln zł. Strony uzgodniły też, że deweloper otrzyma dodatkowo 9,9 mln zł.

Dzięki operacji zniwelowane zostało ryzyko niepewnej sytuacji w akcjonariacie, które wpływało negatywnie na postrzeganie Ronsona przez inwestorów giełdowych.

Transakcja ma zostać zamknięta w najbliższych dniach. Umorzenie papierów to kwestia I kwartału przyszłego roku. Wiodącym akcjonariuszem zostanie wówczas izraelska grupa deweloperska Luzon – będzie kontrolować 66 proc. kapitału.

W jaki sposób Ronson zagospodaruje ponad 30 mln zł gotówki, którą pozyska dzięki transakcji? Zarząd holenderskiego przedsiębiorstwa otwarcie zadeklarował, że część wpływów będzie mogła zostać wypłacona w formie dywidendy. W tym roku deweloper wypłacił akcjonariuszom po 8 gr na walor, a rok wcześniej po 4 gr. Ponad 30 mln zł z transakcji to po 19 gr na papier.

Część pieniędzy Ronson ma jednak zainwestować w nowe grunty, by uzupełnić lukę po Novej Królikarni. Zgodnie z kalendarzem inwestycyjnym ten projekt na Starym Mokotowie zacząłby się pojawiać w wynikach przedsiębiorstwa pod koniec przyszłego roku, docelowo ma się składać z ponad 300 różnego rodzaju lokali.

W tym roku Ronson planuje sprzedać łącznie 800 mieszkań, po trzech kwartałach znalazł nabywców na 545 lokali. Docelowo firma chce dojść do poziomu 900–1000 lokali rocznie. Największą obecnie inwestycją jest Miasto Moje na warszawskim Żeraniu, gdzie docelowo powstanie 1,5 tys. lokali.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA