Giełda

Wall Street nerwowo kończy środę

Bloomberg
Na wyniki nowojorskiej giełdy miały dziś wpływ przede wszystkim dane z amerykańskiej gospodarki. Dwa spośród głównych indeksów zakończyły dzień na minusie.

S&P 500  stracił 0.01 proc., Dow Jones spadł o 0.16 proc., natomiast Nasdaq zyskał 0.21 procent.

To czwarta z kolei spadkowa sesja indeksu S&P 500. Pierwsza taka seria od marca.

W listopadzie w amerykańskiej gospodarce w sektorze prywatnym poza rolnictwem powstało 190 tys. miejsc pracy. To wynik nieco lepszy od prognoz ekonomistów, ale znacznie gorszy od października, kiedy to powstało 235 tys. nowych miejsc pracy.

Dane wskazują, że amerykański rynek pracy pozostaje w dobrej kondycji, po zaburzeniach sezonu huraganowego z przełomu sierpnia i września.

W usługach przybyło 150 tys. miejsc pracy (150 tys. w X), a w fabrykach 40 tys. - najwięcej od 2002 r. - podało ADP.

Lekko rozczarowały inne, równie istotne dane. Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 3,0 proc. kdk w III kwartale 2017 r. - podano w w końcowym wyliczeniu. Oczekiwano +3,3 proc. kdk, po wzroście w II kw. o 0,1 proc.

Uwagę zwrócił 4,4-proc. spadek wydajności w przetwórstwie - największy od IV kw. 2008 r.

Jednostkowe koszty pracy w III kw. 2017 r. spadły o 0,2 proc. kdk. w ujęciu zanualizowanym (SAAR), wobec -1,2 proc. w II kw. kdk SAAR. Oczekiwano wzrostu 0,2 proc. kdk SAAR.

Notowania ropy naftowej zniwelowały wcześniejsze spadki, po mocnym spadku zapasów ropy w USA.

Rynek akcji w USA wciąż bacznie obserwuje działania amerykańskiego Kongresu zmierzające do ujednolicenia ustaw reformujących tamtejszy system podatkowy oraz wydłużenia finansowania administracji federalnej. Zamrożenie wydatków nastąpi w sobotę, o ile nie zostanie przyjęta stosowna ustawa. Inwestorzy z niepokojem przyglądają się procedowaniu ustawy.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL