Tegoroczna średnia stopa dywidendy na GPW wyniosła niewiele ponad 3 proc. Nie jest to imponujący wynik, ale można było też znaleźć spółki, które oferowały dwucyfrowy wskaźnik. W tej grupie dominowały podmioty prywatne, średniej wielkości. To również one są faworytami analityków na przyszły rok.

Kilkunastoprocentowe stopy dywidendy z zysku za 2016 r. zaoferują takie spółki jak OPTeam czy Kruszwica. Już w najbliższych tygodniach wypłacą sute zaliczki. Na podobny krok zdecydował się również producent liczników Apator, napojowa grupa Kofola oraz informatyczny PGS Software.

– Pozytywnie zaskoczyć mogą firmy z sektora medialnego (Netia, Agora) oraz budowlano-deweloperskiego (Budimex, Robyg) – uważa Kamil Hajdamowicz, analityk BM BGŻ BNP Paribas. Z kolei Maciej Bobrowski, szef działu analiz DM BDM, wskazuje jeszcze na Śnieżkę, GPW, PCC Rokitę i ATM Grupę. – Do spółek finansowych, które mogą wypłacić dobrą dywidendę, zaliczyłbym Bank Handlowy, z uwagi na wysoki wskaźnik wypłacalności i niskie zaangażowanie w kredytach frankowych – dodaje Hajdamowicz. Warto też postawić na Skarbiec.

Krociowych dywidend nie należy się natomiast spodziewać od blue chips, wśród których dominują spółki państwowe. – Zgodnie z projektem ustawy budżetowej na 2017 r. dochody z dywidend od spółek z udziałem Skarbu Państwa wyniosą 1 mld zł. Należy podkreślić, że szacunki te dotyczą jedynie spółek nadzorowanych obecnie przez ministra Skarbu Państwa – poinformowało nas biuro prasowe resortu. W tej grupie nie ma na przykład energetyki. Niedawno na rynek trafiły jednak wieści, że dochody budżetowe w 2017 r. z tytułu dywidend od spółek paliwowych i energetycznych planowane są również na poziomie 1 mld zł. Tu dywidendowy faworyt jest jeden: Energa. Zdaniem ekspertów ta spółka jako jedyna w branży ma szansę utrzymać dywidendę w najbliższych latach.

Miłą niespodziankę sprawić może również PZU. – W przypadku naszej spółki dywidenda może wynieść 50–100 proc. rocznych zysków, w zależności od potrzeb kapitałowych związanych z rozwojem organicznym i realizacją celów strategicznych w zakresie fuzji i przejęć – informuje Agnieszka Rosa z biura prasowego PZU.