fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20 w ogonie Europy

Bloomberg
Czwartkowa sesja była licha w wykonaniu głównego warszawskiego indeksu. Inne rynki zdominowały byki.

Na otwarciu czwartkowej sesji indeks WIG20 zyskiwał kilka pkt i można było mieć nadzieję na walkę o pułap 2300 pkt. Niestety, indeks blue chips szybko zanurkował pod kreskę, głównie za sprawą PKO BP, który pozostał hamulcowym przez resztę sesji, tracąc na koniec około 3,4 proc., do 35,26 zł. Sporo straciły również walory Alior Banku, PKN Orlen oraz Pekao. Ostatecznie WIG20 zakończył dzień na lekkim minusie, choć większość największych spółek na koniec sesji świeciła na zielono. Największy wzrost zanotowało Asseco Poland, którego udziały podrożały o 5,6 proc., do 51,13 zł. Obroty na blue chips sięgnęły ponad 628 mln zł. Po sesji na wykresie wyrysowała się świeca pin bar, która wskazuje na niezdecydowanie inwestorów, jednak zdaje się, że niedźwiedzie mają coraz większą przewagę. Jak na razie to już piąta z kolei sesja spadkowa dla WIG20.

Na wyróżnienie zasługują średnie spółki, indeks mWIG40 zwyżkował o 0,97 proc., do 4845 pkt. Spora w tym zasługa Budimexu, Kruka, CD Projektu i Netii. Po sesji pojawiła się informacja, że prezes Netii, Tomasz Szopa zrezygnował ze stanowiska. W drugiej linii spółek najbardziej, o ponad 3 proc., taniały walory Synthosu i Inter Carsu.

Indeks małych przedsiębiorstw zakończył dzień w pobliżu środowego zamknięcia. Tutaj mocnym kolorem zielonym świeciły papiery PZ Cormay, Monnari Trade, Polnordu. Na szerokim rynku znów mieliśmy do czynienia z huśtawką na akcjach Petrolinvestu, które tym razem drożały i to o blisko 47 proc. Zarząd spółki, po informacji od KNF o wykluczeniu akcji z obrotu na rynku głównym, postanowił ubiegać się o przeniesienie na rynek NewConnect. O blisko 10 proc. zwyżkowały też walory Actionu. Warszawski główny indeks był w czwartek jednym z najsłabszych w Europie. Gorzej wypadła jedynie giełda w Rosji, na Ukrainie i w Turcji. Mocne wzrosty miały miejsce z kolei w Niemczech, Finlandii, we Włoszech i na Słowacji.

Piątek to dzień ustalenia prawa do dywidendy dla akcjonariuszy IMS, którym przypadnie po 0,12 zł na akcję. To także dzień wypłaty dywidendy dla udziałowców Enter Air (0,55 zł na akcję) oraz ATM Grupy (0,22 zł na walor).

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA