fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Zmiana na stanowisku prezesa GPW

Fotorzepa
Anna Cieślak-Wróblewska
Przemysław Tychmanowicz
Rafał Antczak, decyzją nadzwyczajnego walnego zgromadzenia GPW, został wybrany dziś na szóstego w historii, prezesa warszawskiej giełdy. Wiesław Rozłucki, pierwszy prezes GPW uważa, że to dobra wiadomość

Do objęcia tego stanowiska będzie potrzebował jeszcze zgody KNF.

Wniosek o powołanie Rafała Antczaka na stanowisko prezesa giełdy złożył podczas NWZ GPW przedstawiciel Skarbu Państwa. Wcześniej NWZ odwołało Małgorzatę Zaleską z funkcji prezesa GPW. Zaleska pełniła ją od stycznia 2016 roku.

Antczak z wykształcenia jest ekonomistą i może pochwalić się wieloletnim doświadczeniem rynkowym. Specjalizuje się w makroekonomii i finansach. W swojej dotychczasowej karierze realizował wiele projektów dla administracji rządowych, jak również dla przedsiębiorstw.

W latach 1994 – 2006 był ekonomistą Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE Fundacja Naukowa. To właśnie on odpowiada m.in. za koncepcję podatku liniowego w Polsce.

W kolejnych latach Antczak związał się z największą grupą ubezpieczeniową w Polsce czyli PZU. Do 2008 r. pracował tam jako dyrektor zarządzający oraz główny ekonomista. Jednym z jego głównych zadań był nadzór nad inwestycjami, restrukturyzacją spółek ukraińskich oraz strategią. W 2008 r. Antczak zmienił pracodawcę. Związał się Deloitte Business Consulting, gdzie pełnił funkcję członka zarządu.

Ma dosyć liberalne poglądy ekonomiczne. Jest m.in. autorem koncepcji podatku liniowego w Polsce „3*15”, którą w kampanii wyborczej w 2005 r. promowała Platforma Obywatelska. Koncepcja ta zakładała znaczące uproszczenie systemu podatkowego poprze wprowadzenie jednej, 15-proc. stawki dla trzech podatków: VAT, PIT i CIT. Choć prawdopodobieństwo wprowadzenie jednej stawki, zwłaszcza w podatku VAT, do dziś pozostaje nikłe (oznaczałoby to bowiem wzrost cen żywność, leków, mieszkań, czy usług komunalnych, a takie politycznej ceny nikt nie chce ponieść), pomysł powraca dosyć często jako interesujący kierunek zmian w polityce fiskalnej. W 2015 r. ugrupowanie Nowoczesna w swoim programie wyborczym zapisała koncepcję 3*16, a Komisja Europejska wciąż wytyka, że Polska zbyt szeroko stosuje obniżone stawki VAT.

Antczak jako jeden z pierwszych ekonomistów zaczął ostrzegać przed nadchodzącym kryzysem demograficznym – starzejącego się społeczeństwa i bardzo niskim wskaźnikiem dzietności w Polsce (przykładowo miał wystąpienie na ten temat podczas kongresu programowego PiS w Katowicach w 2015 r.). Od kilku już lat nawoływał też do bardziej aktywnej polityki prorodzinnej (promował np. pomysł kwoty wolnej w PIT na każde dziecko), został też ekspertem Związku Dużych Rodzin 3+. Stąd też wprowadzony przez PiS program 500+ przyjął z zadowoleniem. Od początku zaznaczał jednak, że temu programowi powinna towarzyszyć głęboka reforma systemu wsparcia rodzin przez państwo. Jego zdaniem, należałoby by w większym stopniu uwzględniać m.in. sytuację majątkową beneficjentów, a nie tylko ich sytuacją dochodową.

W ogóle efektywność funkcjonowania państwa jest kolejnym „konikiem” Rafała Antczaka jako ekonomisty. Niejednokrotnie na łamach Rzeczpospolitej, podkreślał, że administracja publiczna, przez ostatnie ćwierćwiecze stała się tak kosztowna i niewydajna, że wymaga nie tyle reformy, co wręcz rewolucji.

Witold Rozłucki: Znam Rafała Antczaka od wielu, wielu lat i zawsze ceniłem jego opinie

Giełda, którą pan zakładał ma nowego prezesa. Czy to dobry wybór?

Uważam, że tak. Znam Rafała Antczaka od wielu, wielu lat i zawsze ceniłem jego opinie.

Nie jest ekspertem od giełdy.

Ale jest ekspertem od makroekonomii, to dobry wybór. Obawiałem się trochę, że wybór będzie czysto polityczny. Bo od kilku lat funkcja prezesa GPW była polityczna. A dobrze jest gdy zaufany dla władzy człowiek jest jednocześnie fachowcem. Bardzo źle byłoby gdyby szefem giełdy został człowiek z koneksjami politycznymi, ale bez kompetencji. Antczak jest cenionym fachowcem i ma rozsądne opinie w bardzo wielu dziedzinach.

Czego pan oczekuje od prezesa giełdy?

Żeby swoimi poglądami i kontaktami wpłynął na politykę gospodarczą rządu w kierunku większej roli giełdy w polityce gospodarczej państwa. Żeby o giełdzie rządzący mówili, że jest bardzo ważnym źródle pozyskiwania kapitału.

Antczak nie wywodzi się z wąskiego kręgu rynku kapitałowego. To jest w Polsce niezbyt duże środowisko. Prezes powinien też wsłuchiwać się w ich głos i być reprezentantem tego środowiska.

Domy maklerskie od lat walczą o to by GPW obniżyła dla nich opłaty transakcyjnych.

Tu akurat mam odmienne zdanie. Nie uważam, by takie obniżki przełożyły się na większe obroty na parkiecie i zainteresowanie inwestorów.

Interesy są często sprzeczne, ale przedstawicielom rynku kapitałowego zależy na pewno , aby giełda finansowała polskie przedsiębiorstwa, przyciągała oszczędności polaków i nakręcała wzrost gospodarczy. Do tego niezbędna jest czynna polityka państwa.

Ponoć Małgorzata Zaleska nie była faworytem Mateusza Morawieckiego, który trzyma w rządzie lejce polityki gospodarczej. Wpływ Antczaka na wicepremiera będzie większy?

Jeśli pozytywnie o giełdzie wypowiada się jej prezes, to środowisko się cieszy. Ale o wiele bardziej donośnie brzmi taki głos Morawickiego, który ma realny wpływ na politykę.

Zadaniem prezesa giełdy jest aby przekonywać kierującego naszą gospodarką Mateusza Morawieckiego, że giełda jest ważna i powinna w jego planie odpowiedzialnego rozwoju znaleźć istotne miejsce.

Ostatnio giełda odbiła od dna. Mogą być z tego trwałe wzrosty?

Trwałe odbicie będzie wtedy gdy wizerunek giełdy w opinii rządzących i wszystkich Polaków się poprawi. Musi wzrosnąć zaufanie do giełdy. To warunek konieczny. Żeby to zaufanie zbudować trzeba wielu rzeczy. Nie może być takich sytuacji, że minister energii Tchórzewski podnosi wartość nominalną akcji spółek energetycznych na czym zyskuje budżet państwa, ale tracą akcjonariusze. Wśród inwestorów musi znowu zapanować pogląd, że spółki budują wartość dla akcjonariuszy, a nie realizują inne cele, na przykład ratują górnictwo. Jeśli inwestorzy będą mieli zaufanie do rynku to i firmy będą garnęły się na giełdę, by pozyskać z niej pieniądze.

Ostatnim wzrostom pomogła też ostatnia deklaracja o tym, że pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych tylko częściowo zostaną przekazane do Funduszu Rezerwy Demograficznej, trzy czwarte zostanie w rękach prywatnych.

Zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych mają zostać wprowadzone w 2018 roku.

To długo w dzisiejszych niepewnych politycznie czasach. Dlatego kolejnym zadanie dla prezesa giełdy jest pilnowanie, żeby te deklaracje w sprawie OFE weszły w życie. Pojawiło się światło w tunelu, że giełda nie będzie całkowicie zmarginalizowana.

Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych

Nowy powołany Prezes giełdy jest człowiekiem o rozległej wiedzy ekonomicznej i dużym doświadczeniu zawodowym, co jest dobrym prognostykiem na przyszłość. Niestety po raz kolejny mamy sytuację, że „stary” prezes giełdy jest już odwołany, a nowy będzie czekał kilka tygodni na decyzję KNF pozwalającą na objęcie tej funkcji, więc od razu po rozpoczęciu urzędowania będzie musiał podjąć wiele, ważnych, niecierpiących zwłoki decyzji. Biorąc pod uwagę, że Rafał Antczak nie wywodzi się z instytucji infrastrukturalnych rynku kapitałowego może to być dla niego pierwsze wyzwanie z którym będzie musiał się zmierzyć. Jeżeli chodzi o wyzwania długofalowe, które widzę przed nowym zarządem GPW, to będzie to z jednej strony konieczność sprostania konkurencji międzynarodowej (w tym regulacyjnej) i technologicznej, z drugiej zaś – potrzeba realizacji misji sprawnego, taniego i bezpiecznego pośredniczenia pomiędzy inwestorami a emitentami.

My podwyższyliśmy nasza prognozę PKB dla Polski miesiąc temu. Podkreślę, że była to pierwsza podwyżka prognozy od roku (wcześniej cięliśmy prognozy). Główny powód spowolnienia w Polsce to niska absorpcja środków z UE. To wspólny element z epizodem spowolnienia z 2012/2013. Tym razem sytuacja w Europie i popyt konsumpcyjny (500plus i silny rynek pracy) są jednak dużo lepsze. Nie ma więc endogenizacji negatywnych impulsów związanych z finansowaniem unijnym. PMI wskazują na zwyżki cen producentów, co sugeruje przełamanie równowagi deflacyjnej i pojawienie się przewagi popytu nad podażą. Rosną zamówienia eksportowe (ponownie) i ponownie rosną wskaźniki zatrudnienia.

Po odsezonowaniu dane z IV kw. są już lepsze niż te z III kw. IV kw. będzie już tylko niewiele niższy w ujęciu rocznym od III kw. Po odsezonowaniu można powiedzieć, ze będzie już wskazywał na odbicie.

 

Marcin Dyl, prezes Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami

Wybór w moim przekonaniu jak najbardziej trafny. Współpracowaliśmy z Panem Rafałem Antczakiem przy okazji jednej z naszych ostatnich konferencji, gdzie był panelistą. Moim zdaniem powierzenie mu pełnienia funkcji kierowania Giełdą Papierów Wartościowych jest dowodem uznania jego kompetencji i profesjonalizmu. Pan Antczak posiada bardzo bogate doświadczenie o zasięgu międzynarodowym z inwestorami zagranicznymi. Bardzo dobrze rozumie rynek kapitałowy, procesy w nim zachodzące i jest świadom wyzwań, jakie przed nim stoją. Z perspektywy środowiska funduszy inwestycyjnych mogę powiedzieć, że najważniejszym zadaniem będzie wzmocnienie roli i pozycji rynku kapitałowego w kontekście planu budowy kapitału. Liczymy na dalszą dobrą współpracę z Giełdą, która jest dla nas kluczowym partnerem z powodu wspólnych projektów, które realizujemy

Małgorzats Rusewicz, prezes Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych

Wybór Rafała Antczaka na nowego prezesa zarządu GPW pozwala sądzić, że rynek kapitałowy, jako jeden z motorów rozwoju gospodarczego, będzie traktowany przez administrację rządową z należną mu powagą i odpowiedzialnością. To bardzo pozytywny sygnał dla całego sektora. Przed cenionym w środowisku ekonomistą stoi wiele wyzwań managerskich, zarówno w perspektywie krajowej, jak i międzynarodowej. Polska giełda będąca niekwestionowanym liderem w swoim regionie to nasz wspólny interes. Liczymy na partnerskie inicjatywy w zakresie podnoszenia efektywności polskiego rynku kapitałowego i budowy silnego filara emerytur kapitałowych. Nowemu prezesowi życzymy powodzenia w realizacji zawodowych obowiązków i deklarujemy wsparcie jego działań swoją wiedzą i doświadczeniem.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA