fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Indeks mWIG40 najwyżej od dekady

Rzeczpospolita
Sesyjne maksimum tytułowego indeksu to 4964 pkt. Mamy nowy szczyt hossy i potencjalny sygnał dla całego rynku. 16 spółek wyznaczyło we wtorek co najmniej roczne maksimum cenowe.

Długo rozkręcał się we wtorek warszawski rynek akcji. Do połowy sesji WIG20 poruszał się w 16-pkt przedziale wahań i nie mógł oddalić się od poziomu poniedziałkowego zamknięcia (2337 pkt). Rynkowi nie sprzyjał, ani brak istotnych publikacji makroekonomicznych, ani słabe nastroje na zachodnich parkietach (DAX i CAC40 traciły po około 0,5 proc.). Z trudem przychodziły też zwyżki naszemu najsilniejszemu ostatnio segmentowi – średnim spółkom. Indeks mWIG40 podszedł pod pasmo oporu przy 4950 pkt i nie mógł się przez nie przebić.

Aktywność kupujących zwiększyła się dopiero po 14-stej. WIG20 ruszył na północ i sesyjne maksimum ustanowił na poziomie 2355 pkt. Do górnej granicy kilkutygodniowej konsolidacji zabrakło zaledwie 5 pkt. Niestety fixing przyniósł realizację zysków i ostatecznie wskaźnik blue chips wzrósł we wtorek tylko o 0,3 proc. do 2345 pkt. Z technicznego punktu widzenia indeks pozostaje w trendzie bocznym i dopóki nie wybije się poza jego granice, dopóty należy spodziewać się jego kontynuacji.

O ile duże spółki nie zdołały wykorzystać popołudniowego ożywienia popytu, o tylko średnie zrobiły to książkowo. Indeks mWIG40 wzrósł w porywach do 4964 pkt, a więc wyznaczył nowy rekord hossy (intraday) i znalazł się najwyżej od 10 lat. Notowania naruszyły więc pasmo oporu, przez które nie mogą przebić się od początku marca. Jeśli ruch wzrostowy będzie kontynuowany w kolejnych dniach, będzie to silny sygnał nie tylko dla „średniaków”, ale dla całego warszawskiego rynku akcji.

Mimo zmiennych nastrojów podczas ostatniej sesji, 16 spółek zdołało wyznaczyć co najmniej roczne maksimum notowań. Mowa m. in. o firmach: LiveChat, mBank i Śnieżka. Z kolei 13 emitentów zanotowało co najmniej roczny dołek, w tym m. in. JWW Invest, Polwax i Sygnity. Największe wzrosty (+20 proc.) notował Bioton, a największe spadki (-6,9 proc.) CI Games (reakcja na publikację strategii na lata 2017-2019 - zarząd zamierza m.in. zrezygnować z produkcji gier klasy AAA i skoncentrować się na mniejszych pod względem skali projektach). Wartość obrotów na całym parkiecie warszawskiej giełdy wyniosła 877 mln zł.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA