fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gaz

Gazociąg Północny stanął z powodu awarii

materiały prasowe
W sobotę rano został czasowo wstrzymany przesył gazu Gazociągiem Północnym. W połowie dnia transport został wznowiony.

Firma Gascade - operator gazociągu, poinformowała o zatrzymaniu przesyłu gazu z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku. Powodem miało być przerwanie zasilania - tyle tylko wyjaśniła firma.

„Około 4 nad ranem w stacji odbioru gazu w Greifswalde został zatrzymany przesył gazu z powodu awarii zasilania. Gascade podjął działania, by wznowić zasilanie i transport gazu" - głosi komunikat niemieckiej firmy cytowany przez gazetę RBK.

W południe operator poinformował, że przesył gazu został wznowiony „w pełnej objętości".

Pierwsza nitka Nord Stream zaczęła pracę w 2011 r, druga w końcu 2018 r. Obiema rurami Rosjanie mogli przesyłać bezpośrednio do Niemiec do 55 mld m3 gazu rocznie.

Jednak moce gazociągu nie są wykorzystywane. Na początku gazociąg był zapełniony w jednej trzeciej, potem w połowie.

Także planowane przestoje Nord Stream są coraz częstsze i coraz dłuższe. W 2016 roku Nord Stream stanął na 8 dni, w 2017 r na 11 na dni, a w tym roku gazociąg nie pracował aż przez dwa tygodnie lipca.

Spółka Gazpromu Nord Stream 2 AG (zarejestrowana w Szwajcarii), na cele której stoi były kanclerz Niemiec Gerhard Schroeder, buduje już dwie następne nitki. I to pomimo sprzeciwu wielu państw i braku zgody Danii, przez której wody na iść trasa.

W piątek Mike Pompeo sekretarz stanu USA zapowiedział, że USA i Ukraina będą współdziałać, by gazociąg Nord Stream-2 nie powstał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA