Pieniądze z UE za poszanowanie wartości

Bloomberg
Wypłata funduszy UE po 2020 r. będzie uzależniona od praworządności – potwierdziła „Rzeczpospolita". W nowym budżecie unijnym będzie mniej pieniędzy dla Polski.

Już za tydzień, 2 maja, Komisja Europejska przedstawi projekt budżetu UE na lata 2021–2027. W gronie komisarzy trwają ostatnie negocjacje. Z naszych informacji wynika, że potwierdzają się wcześniejsze zapowiedzi nowych kryteriów finansowania, czego efektem będzie mniej pieniędzy dla Polski. I to jeszcze mniej, niż wynikałoby z obcięcia wydatków budżetowych po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE.

Przede wszystkim, jak już informowaliśmy, Komisja chce uzależnienia wypłat z unijnego budżetu od praworządności. – Warunkowość jest w projekcie budżetu. Ma mieć tę samą moc prawną, co rozporządzenie finansowe – mówi nam nieoficjalnie wysoki rangą eurokrata.

To bardzo mocna podstawa prawna, bo rozporządzenie finansowe stanowi punkt odniesienia dla wszystkich przepisów określających zasady wydatkowania i kontroli unijnych finansów. Co więcej, oznaczałoby to, że mechanizm warunkowości (w przeciwieństwie do projektu budżetu) byłby przyjmowany większością głosów, ...

Źródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL