fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fundacje i stowarzyszenia

Prezydent powinien rozstrzygnąć jak wskazać szefa RDS

Andrzej Duda
Fotorzepa, Jerzy Dudek
Trwa ostry spór o przewodnictwo w Radzie Dialogu Społecznego. Dużo wskazuje, że w listopadzie kierownictwo w niej przejmie Andrzej Malinowski prezydent Pracodawców RP. Wszystko zależy jednak od stanowiska Andrzeja Dudy Prezydenta RP w tej sprawie.

W czwartek odbyło się burzliwe, jak zwykle ostatnio, posiedzenie Prezydium Rady Dialogu Społecznego. Dorota Gardias przewodnicząca Forum Związków Zawodowych i przez ostatni rok przewodnicząca RDS zadeklarowała, że zgodnie z przepisami jej kadencja kończy się 23 października 2019 r. Nie wiadomo jednak czy Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, przejmie po niej przewodnictwo w Radzie, tak jak wcześniej planowano. Dużo zależy od opinii Kancelarii Prezydenta RP, do której już ponad miesiąc temu trafiło pytanie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

– Podporządkujemy się wskazówkom Pana Prezydenta w tej sprawie – deklaruje Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP. – Jeśli jednak nie dostaniemy odpowiedzi na nasze pytania to skierujemy sprawę do sądu o ustalenie interpretacji ustawy o RDS.

Chodzi o rozstrzygnięcie sporu pomiędzy organizacjami pracodawców w kwestii wskazania przewodniczącego RDS. Cztery organizacje obecne w RDS od momentu jej powstania w 2015 r.: Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, BCC i Związek Rzemiosła Polskiego stoją na stanowisku, że wystarczy do tego zwykła większość. Z kolei ZPP, który wszedł do RDS w ostatnich miesiącach twierdzi, że w tym zakresie potrzebna jest jednomyślność. A tej właśnie nie ma.

Równolegle ZPP i NSZZ Solidarność domagają się złożenia oświadczeń lustracyjnych przez wszystkich członków RDS.

Dużo teraz zależy od stanowiska Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, w tej sprawie. Jeśli do końca października takie stanowisko nie spłynie do Rady wszystko wskazuje na to, że Andrzej Malinowski przejmie przewodnictwo w RDS metodą faktów dokonanych.

Pytanie czy nastąpi to w czasie uroczystej sesji zwoływanej zwykle w tym celu w Kancelarii Prezydenta RP.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA