fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ustawa o fundacji rodzinnej potrzebna, ale jej projekt wymaga zmian

Fundacja rodzinna
Adobe Stock
Przepisy w zaproponowanym brzmieniu mogą tworzyć bariery podatkowe utrudniające funkcjonowanie fundacji rodzinnej. To może skłonić osoby planujące sukcesję majątku do wyboru innych rozwiązań, jak choćby fundacje prywatne w zagranicznych jurysdykcjach.

Losy fundacji rodzinnej w Polsce przez ostatnie lata przypominały historię potwora z Loch Ness: wiele osób o niej słyszało, natomiast niewielu miało szanse ujrzeć. O ile jezioro Loch Ness dalej skrywa swe tajemnice, o tyle w przypadku fundacji rodzinnej sytuacja uległa zasadniczej zmianie. W marcu tego roku Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii („Ministerstwo") opublikowało projekt ustawy o fundacji rodzinnej („Projekt") i zaprosiło do jej publicznych konsultacji. Niniejszy artykuł przedstawia pokrótce zasadnicze założenia Projektu oraz wskazuje na główne uwagi i postulowane przez nas w ramach publicznych konsultacji zmiany.

Czytaj także: Fundacja rodzinna: zasady dziedziczenia i opodatkowania

Główne założenia Projektu

Fundacja rodzinna ma być osobą prawną, z siedzibą na terytorium Polski. Będzie tworzona przez fundatora na podstawie jego oświadczenia, zawartego w akcie założycielskim lub testamencie. Celem fundacji ma być zarządzanie i ochrona majątku pr...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA