Każdego przedsiębiorcę mogą interesować inne źródła finansowania działalności gospodarczej i jej rozwoju. Dla niektórych kluczowe mogą być te wspierające działalność badawczo-rozwojową, innych mogą interesować działania finansujące inwestycje początkowe. Jeszcze innych przedsiębiorców mogą interesować te źródła funduszy, które finansują międzynarodową ekspansję (udział przedsiębiorcy w targach, wystawach, misjach gospodarczych). Osoby przedsiębiorcze, ale nie prowadzące jeszcze własnej firmy lub prowadzące ją na bardzo początkowym etapie, mogą szukać instrumentów skierowanych właśnie do start-upów.

Studiując programy współfinansowane z funduszy unijnych i biorąc pod uwagę to, że przedsiębiorcy mogą korzystać z kilku z nich (przede wszystkim programu „Inteligentny rozwój" „Polska wschodnia" i programów regionalnych), można powiedzieć, że każda firma może znaleźć coś dla siebie. Możliwości te wzrastają, jeżeli dodamy do tego instrumenty oferujące finansowanie zwrotne. A właściwie we wszystkich województwach takie programy powinny zostać na szeroką skalę uruchomione właśnie w 2017r. Chodzi tu o instrumenty oparte na preferencyjnych pożyczkach, poręczeniach lub gwarancjach.

Nawet jeżeli nie brzmią one tak zachęcająco jak bezzwrotne dotacje i zwykle nie mają tak dużej wartości, to w zamian są łatwiej dostępne. To znaczy, że firma nie musi spełniać wielu, często wyśrubowanych kryteriów, np. związanych z obowiązkiem wpisania się w krajowe lub regionalne inteligentne specjalizacje (co jest częstym wymogiem przy bezzwrotnych dotacjach).

Gdzie szukać informacji o źródłach finansowania inwestycji i planowanych konkursach? Można zacząć od strony funduszeeuropejskie.gov.pl. Jest to główny portal Ministerstwa Rozwoju poświęcony funduszom unijnym. Można tu znaleźć ogłoszenia o bieżących konkursach, jak i zapoznać się z harmonogramami konkursów. Z podanej strony można też z łatwością przejść na portale poświęcone poszczególnym programom, w tym regionalnym zarządzanym przez władze samorządowe szczebla wojewódzkiego.