fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Pakiet Sto zmian dla firm czeka na podpis prezydenta

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wciąż nie ma podpisu prezydenta pod pakietem dla biznesu redukującym biurokrację.

Jak dowiedzieliśmy się w biurze prasowym Kancelarii Prezydenta RP, ustawa z pakietu „Sto zmian dla firm" wciąż nie figuruje na liście ustaw przedłożonych do podpisu. Większość proponowanych zmian ma wejść w życie 1 stycznia, a więc głowa państwa ma niewiele czasu na decyzję (choć teoretycznie konstytucja daje na to aż trzy tygodnie).

Pewne wątpliwości legislacyjne mógłby wzbudzić sposób głosowania nad poprawkami Senatu do tej ustawy. Głosowano nad nimi 16 grudnia, podczas posiedzenia w okrojonym składzie w Sali Kolumnowej Sejmu. Ta ustawa jednak, w odróżnieniu od głosowanej tego samego dnia ustawy budżetowej, nie budziła sporów politycznych. Zanim trafiła do Senatu, została przyjęta niemal jednogłośnie. Przeciwni byli tylko dwaj posłowie PiS, w tym Zbigniew Ziobro.

Pakiet zmienia dwadzieścia ustaw gospodarczych i ma na celu, jak głosi jego tytuł, „poprawę otoczenia prawnego przedsiębiorców". Zmiany dotyczą m.in. podatków, prawa pracy i prawa budowlanego.

Biznes popiera

Przedstawiciele organizacji gospodarczych oczekują, że pakiet ten wejdzie w życie od 1 stycznia 217 r. mimo pewnych zastrzeżeń co do treści zmienianych przepisów.

– To ważna ustawa, dzięki której codzienna działalność przedsiębiorców może być nieco łatwiejsza – zauważa dr Łukasz Bernatowicz, ekspert BCC. Przyznaje on, że wątpliwości jego organizacji budziło sformułowanie tzw. klauzuli pewności prawa, która ma chronić przedsiębiorców przed zmianami interpretacji urzędniczych.

– Nie do końca precyzyjnie zdefiniowano, czym jest „utrwalona praktyka urzędnicza", do której przedsiębiorca może się bezpiecznie stosować – zauważa Bernatowicz. Wątpliwości te dotyczyły przepisów, które zakładają, że przedsiębiorca, który zastosuje się do utrwalonej praktyki urzędniczej, nie będzie mógł ponosić negatywnych konsekwencji działania organów państwa. Ta zasada ma obowiązywać nawet wtedy, gdy przedsiębiorca nie zwracał się o interpretację.

Podobnie ocenia pakiet Adrian Karkoszka, ekspert w departamencie prawnym Konfederacji Lewiatan.

– Są w nim pewne wady, jednak powinien jak najszybciej wejść w życie – mówi.

Wcześniej Lewiatan zgłaszał zastrzeżenia co do niezbyt dokładnego zdefiniowania analizy ryzyka, którą ustawa nakazuje przeprowadzać urzędom przed kontrolą u przedsiębiorców. Jednak ta sama organizacja chwaliła m.in. skrócenie okresu przechowywania akt pracowniczych z 50 do 10 lat. Ma to zmniejszyć obciążenia i koszty pracodawców.

Prostsze podatki

Pakiet zmian dotyczy w znacznej części przepisów podatkowych. Nowe regulacje podnoszą – z 1,2 do 2 mln euro – roczny limit przychodów netto, do którego podatnicy PIT mogą prowadzić podatkowe księgi przychodów i rozchodów. Zwiększono także – ze 150 do 250 tys. euro – maksymalny roczny próg przychodów uprawniający do korzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Minister finansów ma też wydawać tzw. objaśnienia podatkowe, by wyjaśniać najczęściej spotykane wątpliwości dotyczące niejasnych przepisów.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.rochowicz@rp.pl

Czego dotyczą ułatwienia

Prościej na budowie i w sądzie

Zmiany w pakiecie dla firm dotyczą m.in.:

- Prawa budowlanego. Zwolniono niektóre rodzaje robót z pozwolenia na budowę lub zgłoszenia. Skrócono z 30 do 21 dni termin na wniesienie sprzeciwu do zgłoszeń budowy. Jeśli organ nie wypowie się w ciągu 21 dni, to inwestor będzie mógł uznać, że nie wyraził sprzeciwu (tzw. milcząca zgoda).

- Prawa cywilnego. Pojawi się możliwość udzielania tzw. prokury łącznej niewłaściwej, obejmującej umocowanie do dokonywania czynności wspólnie z członkiem organu zarządzającego lub wspólnikiem uprawnionym do reprezentowania handlowej spółki osobowej.

- Terminów proceduralnych. Sobota będzie traktowana jako dzień wolny od pracy. Termin na dokonanie czynności urzędowych czy sądowych, przypadający w sobotę ma upływać w następnym dniu niebędącym dniem wolnym od pracy ani sobotą.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA