Praktyka ostatnich czterech lat pozwala wysunąć nowe wnioski optymalizacyjne. Można np. odciążyć sądy poprzez zmianę podmiotu, do którego wierzyciele wnoszą zgłoszenia wierzytelności. Z sędziego-komisarza na syndyka. Między innymi taką właśnie zmianę przewiduje nowelizacja, która wejdzie w życie 24 marca 2020 r. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się ona równie dobrze co jej poprzedniczka sprzed czterech lat.
Zaglądamy do metrykiCofnijmy się na moment do rzeczywistości prawnej sprzed 2016 r. Postępowania przewidziane na wypadek niewypłacalności, zwane niekiedy postępowaniami insolwencyjnymi, regulowała wówczas jedna ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze, uchwalona 28 lutego 2003 r. W niej to ulokowany został ogół przepisów dotyczących zarówno zaspokajania wierzycieli w drodze likwidacji majątku dłużnika (upadłość likwidacyjna), jak i zaspokajania opartego na zawartym z dłużnikiem układzie (upadłość z możliwością zawarcia układu oraz postępowanie naprawcze)....
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.