fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jubilatka po czterech latach czeka na zmiany Prawa upadłościowego

Fotolia.com
Nowelizacja, która weszła w życie 1 stycznia 2016 r., usunęła zasadnicze wady Prawa upadłościowego i naprawczego. W ten sposób zrealizowała powierzone jej zadanie.

Praktyka ostatnich czterech lat pozwala wysunąć nowe wnioski optymalizacyjne. Można np. odciążyć sądy poprzez zmianę podmiotu, do którego wierzyciele wnoszą zgłoszenia wierzytelności. Z sędziego-komisarza na syndyka. Między innymi taką właśnie zmianę przewiduje nowelizacja, która wejdzie w życie 24 marca 2020 r. Miejmy nadzieję, że sprawdzi się ona równie dobrze co jej poprzedniczka sprzed czterech lat.

Zaglądamy do metryki

Cofnijmy się na moment do rzeczywistości prawnej sprzed 2016 r. Postępowania przewidziane na wypadek niewypłacalności, zwane niekiedy postępowaniami insolwencyjnymi, regulowała wówczas jedna ustawa – Prawo upadłościowe i naprawcze, uchwalona 28 lutego 2003 r. W niej to ulokowany został ogół przepisów dotyczących zarówno zaspokajania wierzycieli w drodze likwidacji majątku dłużnika (upadłość likwidacyjna), jak i zaspokajania opartego na zawartym z dłużnikiem układzie (upadłość z możliwością zawarcia układu oraz postępowanie naprawcze)....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA