fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Rejestr klauzul niedozwolonych skuteczny wobec innych przedsiębiorców

Fotorzepa, Robert Gardziński
Na firmę stosującą klauzulę niedozwoloną wpisaną do rejestru można nałożyć karą pieniężną.

Polskie przepisy dotyczące klauzul niedozwolonych są zgodne z prawem Unii Europejskiej – orzekł Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Rozpatrywał pytanie prejudycjalne zadane w związku ze sprawią biura podróży Partner. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że biuro to stosowało postanowienia tożsame z wpisanymi do rejestru klauzul niedozwolonych. W ocenie prezesa UOKiK postanowienia te naruszały zbiorowe interesy konsumentów i stanowiły podstawę do nałożenia kary pieniężnej w wysokości 27 127 zł.

Biuro zakwestionowało tożsamość postanowień. Sprawa trafiła do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który oddalił odwołanie, a potem do sądu apelacyjnego. Ten zaś powziął wątpliwości, czy stosowanie w umowach postanowień o treści tożsamej z treścią klauzul uznanych za niedozwolone prawomocnym wyrokiem sądu i wpisanych do rejestru może być uznane za bezprawne w stosunku do innego przedsiębiorcy, który nie brał udziału w postępowaniu.

Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że polskie przepisy nie naruszają przysługujących przedsiębiorcom praw do obrony i zasady skutecznej ochrony sądowej.

Polski sąd powinien jednak sprawdzić, czy przedsiębiorcy, na których UOKiK nałożył karę pieniężną, mają prawo zakwestionować tożsamość klauzul i wysokości kary.

Wyrok dotyczył stanu prawnego sprzed kwietnia tego roku. Wiosną weszły w życie nowe przepisy. W miejsce modelu kontroli sądowej wprowadzony został mechanizm kontroli dokonywanej w postępowaniu administracyjnym przez prezesa UOKiK.

sygnatura akt: sygn. C?119/15

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA