fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Dotacje unijne na inwestycje w technologię i aktywa

123RF
Od 19 stycznia do 31 marca przyszłego roku mikro, mali i średni przedsiębiorcy z województwa podkarpackiego będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Pieniądze będzie wolno przeznaczyć m.in. na rozbudowę firm i inwestycje w nowe maszyny, linie produkcyjne i technologie.

Zarząd województwa, pełniący rolę tzw. instytucji zarządzającej regionalnym programem operacyjnym na lata 2014–2020, ogłosił konkurs w ramach tzw. działania 1.4.1 „Dotacje bezpośrednie". Przedsiębiorcy, należący do sektora MSP, mają szansę zapoznać się z dokumentacją konkursową, w szczególności z wymogami odnośnie projektów i kryteriami ich oceny. Pozwoli to ocenić własne szanse na uzyskanie wsparcia.

A jest ono adresowane do przedsiębiorców, którzy są gotowi inwestować w nowe rozwiązania i technologie, nie boją się wyzwań i ryzyka związanego z wdrażaniem innowacji. Warunkiem jego pozyskania jest bowiem wprowadzenie na rynek nowego lub zasadniczo ulepszonego produktu (towaru, usługi, procesu). To minimum, które należy spełnić (istnieje oczywiście wiele dodatkowych i bardziej szczegółowych kryteriów oceny wniosków). Oczywiście chodzi tu o wprowadzenie takiej zmiany w efekcie przeprowadzenia całej inwestycji, a nie wykazanie, że dysponuje się taką „nowością" już na etapie aplikowania. Trzeba mieć jednak dobry pomysł i wiarygodnie przedstawić, w jaki sposób przedsiębiorca osiągnie cel.

Na tych, którym uda się to zrobić, czeka łącznie 200 mln zł. O taką pulę zawalczą ci, którzy w terminie od 19 stycznia do końca marca przyszłego roku złożą prawidłowo sporządzone aplikacje. Maksymalna wysokość dotacji będzie zależała od wielkości poniesionych nakładów. Należy jednak zaznaczyć, że w przypadku tzw. kosztów kwalifikowanych nie mogą być one ustalone na dowolnym poziomie. Ich minimalna dopuszczalna wielkość to 100 tys. zł, co eliminuje najmniejsze projekty inwestycyjne. Z drugiej strony nie może przekroczyć czterech lub dziesięciu mln zł. Ta wyższa wartość zastrzeżona jest dla projektów, w których przewiduje się wprowadzenie nowego lub ulepszonego produktu/usługi, będącego wynikiem prowadzonych własnych prac B+R.

Więcej informacji o konkursie, w tym jego regulamin, kryteria oceny projektów, wzory dokumentów można znaleźć na stronie www.rpo.podkarpackie.pl.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA