fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sąd: Blokowanie konta na Allegro nie wyrządza szkody

Allegro nie zapłaci odszkodowania przedsiębiorcy za uniemożliwianie handlu w swoim serwisie – zdecydował Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Sprawa zaczęła się na początku zeszłego roku. Przedsiębiorca wystąpił z powództwem o zakazanie Grupie Allegro dokonywania czynu nieuczciwej konkurencji poprzez m.in. blokowanie konta. Powód zarzucał Allegro także ingerencję w komentarze, bezprawne i ciągłe umieszczanie ofert na odległych miejscach listy wyników, bezprawną ingerencję w wyniki liczby wyświetleń.

– Blokady trwały łącznie ok. pięciu miesięcy – mówi adwokat Andrzej Jakubiec, były już pełnomocnik powoda. – Za pierwszym razem jako powód podano zbyt małą ilość komentarzy ogółem, a w pozostałych przypadkach – zbyt dużą ilość komentarzy negatywnych, mimo że ich odsetek wynosił ok. 2 promili.

Rzecznik Allegro Paweł Klimiuk zaprzecza, żeby decyzja o zablokowaniu konta mogła wynikać ze zbyt małej ilości komentarzy. Nie ujawnia jednak bezpośrednich powodów zablokowania konta w tym wypadku, gdyż informacje te są przekazywane tylko w korespondencji z danym użytkownikiem.

Regulamin serwisu jako jedną z przyczyn zablokowania konta wskazuje zbyt dużą ilość nierozstrzygniętych sporów z kupującymi, na przykład z powodu niedostarczenia zakupionego towaru lub jego niezgodności z treścią oferty. W okresie 60 dni odsetek takich sporów nie może przekroczyć 0,2 proc. Gdy sprzedający zawarł mniej niż 1000 transakcji – dopuszczalny limit sporów to dwa.

– Naszym zdaniem blokady były bezprawne, naruszały art. 15 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (blokowanie dostępu do rynku) oraz wyrządzały szkodę majątkową w rozumieniu kodeksu cywilnego. Sumę, którą nasz klient średnio dziennie zarabiał na handlu przez Allegro, pomnożyliśmy przez ilość dni blokady – wyszła nam kwota ok. 100 tys. zł i takiego odszkodowania się domagaliśmy – wyjaśnia Andrzej Jakubiec.

W poniedziałek, 19 grudnia, Sąd Okręgowy w Poznaniu oddalił powództwo.

– Tym samym sąd uznał, że działania Grupy Allegro nie stanowią deliktu nieuczciwej konkurencji – mówi radca prawny Magdalena Nikielska reprezentująca Allegro w tej sprawie. Ograniczenia funkcjonowania konta powoda były konsekwencją jego niewłaściwych działań względem innych użytkowników Allegro. Podjęte zatem przez Grupę Allegro sp. z o.o. działania – jak wskazał sąd – zostały poparte nie tylko regulaminowymi zasadami, ale przede wszystkim troską o bezpieczeństwo transakcji innych użytkowników.

Zdaniem Allegro powód nadużywał modelu tzw. dropshippingu, czyli przenoszenia wysyłki towaru na dostawcę.

– Powód powoływał się na to, że nie jest stroną umowy sprzedaży, jedynie pośrednikiem świadczącym usługę skojarzenia kupującego ze sprzedającym – mówi Paweł Klimiuk. – Jednocześnie myląco opisywał swoje oferty i wystawiał je w kategoriach odpowiednich dla sprzedaży, a nie świadczenia usług. Mimo sygnałów kontrahentów i Allegro powód nie dążył do wyjaśnienia wszystkich okoliczności spornych, nie zaprzestał naruszania regulaminu i obowiązujących przepisów prawa, wystawiając w dalszym ciągu oferty w nieodpowiedniej kategorii – dodaje.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA