fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Dotacje unijne do których potrzeby jest kredyt komercyjny

123RF
Ubiegając się o unijne wsparcie z Banku Gospodarstwa Krajowego, przedsiębiorca musi najpierw zdobyć kredyt w banku komercyjnym. A ten ma obowiązek sprawdzić, stosując własne regulacje w tym zakresie, czy firma ma zdolność obsługi zobowiązania.

Nagrodą za zdolność kredytową i prawidłowo zrealizowany projekt może być premia sięgająca nawet 6 mln zł. To maksymalna wysokość dotacji w ramach instrumentu „Kredyt na innowacje technologiczne". Pod tą nazwą kryje się tzw. działanie 3.2.2 programu „Inteligentny rozwój".

Zanim przejdziemy do charakterystyki projektu, który może być w tym przypadku przedmiotem dotacji, należy przybliżyć mechanizm tego działania. A jest on nieco inny niż przy większości innych dotacji. W przypadku kredytu na innowacje wymagana jest współpraca trzech podmiotów:

- przedsiębiorcy (z sektora MSP),

- banku komercyjnego (współpracującego z bankiem BGK),

- Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zanim bowiem przedsiębiorca pozyska dotację unijną, musi zrealizować inwestycję i obowiązkowo część kosztów sfinansować kredytem bankowym. Premia, która pełni rolę dotacji, może bowiem zostać wypłacona tylko poprzez przelew na rachunek bankowy, z którego taki kredyt został udzielony. Nie trafia...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA