fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opodatkowanie firmowej nieruchomości po wyodrębnieniu w budynku lokali na rzecz dotychczasowego właściciela

123RF
Wyodrębnienie w budynku dwóch lokali na rzecz dotychczasowego właściciela nie powoduje zmiany opodatkowania podatkiem od nieruchomości. Daninie podlega nadal cała powierzchnia budynku i gruntu.

Spółka złożyła deklarację na podatek od nieruchomości za 2014 r., w której wskazała m.in. budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej o pow. 30 772 mkw. Łączna kwota zobowiązania podatkowego wyniosła 816 902 zł. Kilka miesięcy później firma zmieniła zdanie. Z korekty deklaracji wynikało, że od 1 sierpnia 2014 r. nie ma podstaw do naliczania podatku od nieruchomości w zadeklarowanej dotychczas wysokości od całego budynku oraz gruntu. Wskazała bowiem, że na podstawie aktu notarialnego w budynku ustanowiona została odrębna własność dwóch lokali. A to wpływa na obowiązek podatkowy z tytułu części budynku oraz gruntu.

Prezydent miasta zakwestionował to stanowisko. Jego zdaniem wyodrębnienie w budynku o pow. 30 772 mkw. dwóch lokali na rzecz dotychczasowego właściciela budynku nie skutkuje naliczeniem podatku w stosunku do pozostałej części budynku oraz gruntu na podstawie art. 3 ust. 5 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (u.p.o.l.)....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA