Problematyka zagrożenia niewypłacalnością lub samej niewypłacalności została ujęta w prawie restrukturyzacyjnym oraz prawie upadłościowym i stanowi kompleksową odpowiedź na to, jak należy postępować w obliczu zatorów płatniczych.
Należy pamiętać, że celem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest uniknięcie ogłoszenia jego upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami, a tam gdzie to konieczne – również poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych.
Czytaj także: Restrukturyzacja nadal budzi wątpliwości
Dłużnik niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnościąZgodnie z art. 6 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (dalej: Pr.restr), postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. W kontekście niewypłacalności należy odwoływać się do przepisów ustawy Prawo upadłościowe (dalej: P.u.), a konkretnie art. 11. Dążąc do skonkretyzowania okoliczności uzasadniających tezę o zaistnieniu niewyp...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.