fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy restrukturyzować przedsiębiorstwo

123RF
Problemy z płynnością finansową przedsiębiorstwa nie dotykają wyłącznie samego dłużnika. W ogromnej mierze wpływają na otoczenie gospodarcze i zdolność płatniczą jego kontrahentów, czy wierzycieli. Zależność ta jest szczególnie widoczna w relacjach dużych i małych firm, gdzie ekonomiczny byt tych ostatnich jest uzależniony od terminowych płatności zleceniodawcy.

Problematyka zagrożenia niewypłacalnością lub samej niewypłacalności została ujęta w prawie restrukturyzacyjnym oraz prawie upadłościowym i stanowi kompleksową odpowiedź na to, jak należy postępować w obliczu zatorów płatniczych.

Należy pamiętać, że celem restrukturyzacji przedsiębiorstwa jest uniknięcie ogłoszenia jego upadłości poprzez zawarcie układu z wierzycielami, a tam gdzie to konieczne – również poprzez przeprowadzenie działań sanacyjnych.

Czytaj także: Restrukturyzacja nadal budzi wątpliwości

Dłużnik niewypłacalny lub zagrożony niewypłacalnością

Zgodnie z art. 6 ustawy Prawo restrukturyzacyjne (dalej: Pr.restr), postępowanie restrukturyzacyjne może być prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością. W kontekście niewypłacalności należy odwoływać się do przepisów ustawy Prawo upadłościowe (dalej: P.u.), a konkretnie art. 11. Dążąc do skonkretyzowania okoliczności uzasadniających tezę o zaistnieniu niewyp...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA