fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wzór przemysłowy: kiedy produkt nadaje się do rejestracji

123RF
Nie każda postać produktu czy wytworu nadaje się do rejestracji jako wzór przemysłowy. Istnieje również szereg sposobów, za pomocą których można dokonać wyłączeń spod ochrony dotyczących graficznego przedstawiania wzorów przemysłowych, o których warto pamiętać.

Zgodnie z definicją, wzorem przemysłowym jest nowa i posiadająca indywidualny charakter postać wytworu lub jego części, nadana mu w szczególności przez cechy linii, konturów, kształtów, kolorystykę, fakturę lub materiał wytworu oraz przez jego ornamentację. Wytworem jest każdy przedmiot wytworzony w sposób przemysłowy lub rzemieślniczy, obejmujący w szczególności opakowanie, symbole graficzne oraz kroje pisma typograficznego, z wyłączeniem programów komputerowych (art. 102 ustawy prawo własności przemysłowej).

Wzorem mogą być więc zarówno opakowania, symbole graficzne czy też kroje pisma topograficznego posiadające formę dwuwymiarową ale także przestrzenną.

Wzorem przemysłowym mogą być również przedmioty składające się z wielu wymienialnych części składowych umożliwiających jego rozłożenie i ponowne złożenie (wytwór złożony) czy też części składowych, jeżeli po ich włączeniu do wytworu złożonego pozostają widoczne w trakcie jego zwykłego używania,...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA