Ustawodawca nowelizując procedurę cywilną zdecydował się na usprawnienia postępowań gospodarczych. Nie zawsze jednak samym przedsiębiorcom udaje się rozwiązać ich spór. Wówczas powierzenie sprawy sądowi staje się konieczne.
Sprawy gospodarcze z uwagi na dynamikę i wymogi obrotu gospodarczego z założenia powinny być rozwiązywane szybciej niż przeciętne sprawy cywilne, podczas gdy aktualne statystyki sądowe tego nie potwierdzają.
Obecnie normy prawne wpływające na zakres zastosowania postępowania gospodarczego są zawarte w dwóch pozakodeksowych aktach prawnych tj.:
- ustawie o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (dalej: u.r.p.s.s.g.)
- ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: p.u.s.p)
Aby ograniczyć liczbę aktów prawnych i tym samym zapewnić przejrzystość systemu prawa ustawodawca zdecydował się na skupienie regulacji ustroju sądownictwa gospodarczego w jednej ustawie.
Punktem wyjścia jest art. 175 ust. 1 konstytucji i założe...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.