fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co nowego czeka przedsiębiorców w sądzie - o zmianach w postępowaniu gospodarczym

Fotolia.com
Dla przedsiębiorcy spór w sądzie oznacza wieloletnie postępowanie oraz koszty. Dużo uwagi poświęcono w ostatnich latach promocji i wsparciu pozasądowych metod rozwiązywania konfliktów, które wydają się być najbardziej efektywnym z punktu widzenia gospodarczego sposobem rozwiązywania sporów.

Ustawodawca nowelizując procedurę cywilną zdecydował się na usprawnienia postępowań gospodarczych. Nie zawsze jednak samym przedsiębiorcom udaje się rozwiązać ich spór. Wówczas powierzenie sprawy sądowi staje się konieczne.

Sprawy gospodarcze z uwagi na dynamikę i wymogi obrotu gospodarczego z założenia powinny być rozwiązywane szybciej niż przeciętne sprawy cywilne, podczas gdy aktualne statystyki sądowe tego nie potwierdzają.

Obecnie normy prawne wpływające na zakres zastosowania postępowania gospodarczego są zawarte w dwóch pozakodeksowych aktach prawnych tj.:

- ustawie o rozpoznawaniu przez sądy spraw gospodarczych (dalej: u.r.p.s.s.g.)

- ustawie Prawo o ustroju sądów powszechnych (dalej: p.u.s.p)

Aby ograniczyć liczbę aktów prawnych i tym samym zapewnić przejrzystość systemu prawa ustawodawca zdecydował się na skupienie regulacji ustroju sądownictwa gospodarczego w jednej ustawie.

Punktem wyjścia jest art. 175 ust. 1 konstytucji i założe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA