Konkurencja a porozumienia kształtujące warunki współpracy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy kształtujący swoje zachowania na rynku muszą uwzględniać w praktyce prawo konkurencji. W przeciwnym razie narażają się na sankcje w postaci nałożenia przez prezesa UOKiK kary do 10 proc. rocznego obrotu naruszyciela. Osobom zarządzającym grozi z kolei kara do 2 mln zł.

Publikacja: 11.12.2015 05:40

Konkurencja a porozumienia kształtujące warunki współpracy przedsiębiorców

Foto: 123RF

Prawo konkurencji stanowi obszar regulacji nakierowanych na ochronę efektywności procesów rynkowych. Istotnym elementem praktyki gospodarczej przedsiębiorców są porozumienia kształtujące warunki ich współpracy. Warunki te często mogą mieć wpływ na efektywność konkurencji w danym aspekcie, a przez to stanowić przedmiot oceny z punktu widzenia ich zgodności z prawem konkurencji. Ocena ta dokonywana jest przez organy antymonopolowe na podstawie przepisów zakazujących zawierania antykonkurencyjnych porozumień objętych treścią art. 6 ust. 1 ustawy z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2007 r. nr 50, poz. 331 ze zm.).

Pozostało 87% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe