fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Oświadcenia i zapewnienia sprzedającego w umowach sprzedaży udziałów i akcji

123RF
Prawidłowo skonstruowane oświadczenia i zapewnienia mają udzielić kupującemu pełnej, prawdziwej i niewprowadzającej w błąd informacji o przedmiocie transakcji, to jest o udziałach/akcjach spółki oraz o samej spółce, której udziały/akcje są kupowane.

Liczne kontrowersje wokół instytucji oświadczeń i zapewnień (representation and warranties) w umowach sprzedaży udziałów/akcji, wynikają z tego, że wywodzą się one z systemu anglosaskiego oraz z tego, iż zwykle obejmują swoim zakresem nie tylko udziały/akcje, ale również przedsiębiorstwo spółki, której udziały/akcje są nabywane a więc nie bezpośrednio przedmiot sprzedaży.

Oświadczenia i zapewnienia stanowią istotną i czasami obszerną cześć umowy sprzedaży udziałów/akcji i zwykle, w ramach procesu negocjacji, są elementem negocjacji.

Ich konstrukcja nie ma odpowiednika w polskim systemie. Ponadto kwestia oświadczeń i zapewnień nie była dotychczas przedmiotem zbyt wielu orzeczeń. Powoduje to szereg problemów interpretacyjnych, zwłaszcza gdy strony nie obudują na zasadzie swobody umów tej konstrukcji w odpowiednie mechanizmy, które znajdą zastosowanie, gdy takie oświadczenia okażą się niezgodne z rzeczywistym stanem prawnym lub faktycznym....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA