Patrząc na ilość zmian, jakie wprowadziła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w zakresie organizacji i przebiegu postępowania, 7 listopada 2019 r. – kiedy te przepisy weszły w życie – powinien stać się datą, od której postępowanie nie będzie już przebiegało tak jak dotychczas. Praktyka pokaże, czy tak będzie, ponieważ liczne przepisy pozwalają ominąć nowe zasady postępowania. Od poszczególnych sędziów będzie zależało, czy uznają nowe przepisy za przydatne, czy skorzystają z licznych furtek na ich ominięcie.
Sztandarową nową instytucją jest tu posiedzenie przygotowawcze. To właśnie to posiedzenie można najłatwiej ominąć, jeśli sąd uzna je za nieprzydatne.
Czytaj także: Plan rozprawy - czy przyspieszy sprawy cywilne
Najlepiej bez rozprawy...Zacznijmy jednak od kwestii technicznej, jaką jest umożliwienie stronom postępowań nagrywania przebiegu rozprawy (dźwięku) bez pytania o zgodę sądu. Jednak ta zmiana ma o tyle mniejsze znaczenie...
Dostęp do najważniejszych treści z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.