fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Plan rozprawy zamiast wezwania do sądu

Fotolia
Doręczony stronom plan rozprawy zastąpił zawiadomienia o terminach rozpraw. Twierdzenia i dowody można co do zasady przytaczać tylko do zatwierdzenia tego planu.

Patrząc na ilość zmian, jakie wprowadziła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego w zakresie organizacji i przebiegu postępowania, 7 listopada 2019 r. – kiedy te przepisy weszły w życie – powinien stać się datą, od której postępowanie nie będzie już przebiegało tak jak dotychczas. Praktyka pokaże, czy tak będzie, ponieważ liczne przepisy pozwalają ominąć nowe zasady postępowania. Od poszczególnych sędziów będzie zależało, czy uznają nowe przepisy za przydatne, czy skorzystają z licznych furtek na ich ominięcie.

Sztandarową nową instytucją jest tu posiedzenie przygotowawcze. To właśnie to posiedzenie można najłatwiej ominąć, jeśli sąd uzna je za nieprzydatne.

Czytaj także: Plan rozprawy - czy przyspieszy sprawy cywilne

Najlepiej bez rozprawy...

Zacznijmy jednak od kwestii technicznej, jaką jest umożliwienie stronom postępowań nagrywania przebiegu rozprawy (dźwięku) bez pytania o zgodę sądu. Jednak ta zmiana ma o tyle mniejsze znaczenie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA