fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Działalność gospodarcza ciągle z barierami

Skomplikowane podatki i sztywny kodeks pracy najbardziej przeszkadzają przedsiębiorcom.

– Czarna Lista Barier nie chudnie, kilka wykreśliliśmy, ale przybyło nowych – mówił Przemysław Pruszyński, ekspert Lewiatana, w czasie konferencji poświęconej warunkom prowadzenia działalności gospodarczej. Konfederacja takie zestawienie przygotowała już 12 raz. – Przedsiębiorcy skarżą się zwłaszcza na trudności z odzyskaniem VAT – opowiadał Przemysław Pruszyński. – Tym bardziej że nie ma możliwości częściowego zwrotu podatku. Jeśli więc firma chce odzyskać przykładowo 100 tys. zł, to do wstrzymania całości wystarczy, że urząd zakwestionuje fakturę za 1 tys. zł.

Problemem są też rozbieżne interpretacje i nadużywanie uprawnień przez administrację skarbową.

– Przepisy ograniczają czas trwania kontroli, urzędnicy weryfikują więc rozliczenia firm w ramach tzw. postępowania kontrolnego albo czynności sprawdzających. Tu ich limity nie obowiązują – tłumaczył Prószyński.

Przedsiębiorcy mają też problemy z kontrolami skierowanymi na wyłudzenia VAT. Nadużyć dokonują grupy przestępcze, a konsekwencje często ponoszą uczciwe firmy, które nieświadomie znajdą się w łańcuszku transakcji mających na celu oszukanie Skarbu Państwa.

Przedstawiciele Lewiatana zwracali też uwagę na mało elastyczny kodeks pracy.

– Przedsiębiorcom potrzebne jest nowe prawo pracy, obecne sztywne przepisy doprowadziły do nadużywania innych umów – mówił Grzegorz Baczewski.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA