fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Co grozi za niedochowanie terminu do złożenia sprawozdania finansowego do KRS?

Fotolia.com
Powszechną praktyką jest, że podmioty wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego nie składają na czas dokumentów, których złożenie jest obowiązkowe. Najczęściej chodzi o sprawozdania finansowe, czy wnioski o zmianę danych osób wchodzących w skład organów, np. w przypadku zmian składu zarządu.

Przedsiębiorcy, którzy swobodnie podchodzą do obowiązków rejestrowych myślą, że nie grożą im w takich przypadkach konsekwencje. Takie myślenie jest pokłosiem rzadkich reakcji organu rejestrowego na przekraczanie terminów, czy też całkowite lekceważenie obowiązków w tym zakresie.

15 marca 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym , zgodnie z którą złożenie dokumentów finansowych (wskazanych w art. 69 ustawy o rachunkowości) następuje w formie elektronicznej – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego do tego celu przez ministra sprawiedliwości. Od tego momentu składanie sprawozdań finansowych przestało być czynnością procesową, a stało się czynnością ewidencyjno-informacyjną. Również badanie, czy obowiązki sprawozdawcze zostały przez podmiot rejestrowy (czyli podlegający rejestracji w KRS) wykonane, następuje za pośrednictwem systemu informatycznego. Przy czym wypada dodać, że badanie to następuje wyłącznie pod względe...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA