fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Budynek biurowo-usługowy może stanąć 50 metrów od granic cmentarza

Fotorzepa, Piotr Guzik
Nie można zlokalizować budynku biurowo- -usługowego zbyt blisko cmentarza. Musi się on znajdować co najmniej 50 metrów od jego granic.

Prezydent Poznania wydał spółce z o.o. warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku usługowo-biurowego. Odwołanie od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego wniosła parafia rzymskokatolicka, na terenie której znajdowałby się budynek. Jej zdaniem będzie on stał zbyt blisko cmentarza.

W myśl § 3 ust. 1 rozporządzenia ministra gospodarki komunalnej z 25 sierpnia 1959 r. w sprawie określenia, jakie tereny pod względem sanitarnym są odpowiednie na cmentarze, dozwolona ich odległość od jego granic wynosi 50 m. Tymczasem planowana inwestycja będzie bliżej.

Zgodnie z prawem

SKO uznało, że prezydent Poznania prawidłowo przeprowadził analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu. Jego zdaniem rozporządzenie o cmentarzach, na które powołuje się parafia, reguluje jedynie warunki lokowania nowych cmentarzy w sąsiedztwie istniejących zabudowań oraz dotyczy kwestii sanitarnych. Z tych powodów nie ma zastosowania w tej sprawie. Tym...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA