fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Aceto Balsamico nie musi być z Modeny - wyrok TSUE

Adobe Stock
Włoscy producenci słynnego octu balsamicznego z regionu Modeny stracili dziś szansę na zmonopolizowanie nazwy "aceto balsamico". Unijny Trybunał Sprawiedliwości orzekł, że ochrona nazwy Aceto Balsamico di Modena „nie obejmuje stosowania niegeograficznych indywidualnych terminów”.

Nazwa „Aceto Balsamico di Modena" (ocet balsamiczny z Modeny, Włochy) jest zarejestrowana  od 2009 r.  w rejestrze chronionych nazw pochodzenia  i chronionych oznaczeń geograficznych. Konsorcjum producentów tego octu weszło w spór z konkurentami z Niemiec.  Firma o Balema GmbH  produkuje i sprzedaje produkty na bazie octu z win z regionu Badenii. Używa na etykietach tych produktów terminów „balsamico" i „deutscher balsamico", których tradycyjnie używano do oznaczania octu z win Badenii dojrzewającego w drewnianych beczkach. Balema wniosła do niemieckich sądów o stwierdzenie, że ma prawo używać tych terminów na swoich produktach.

Niemiecki sąd zwrócił się do TSUE z pytaniem, czy ochrona nazwy „Aceto Balsamico di Modena", która jest przyznana przez rozporządzenie w sprawie ochrony oznaczeń geograficznych i nazw pochodzenia produktów rolnych i środków spożywczych, obejmuje tylko całą tę nazwę, czyli „Aceto Balsamico di Modena", czy też rozszerza się na użycie niegeograficznych określeń tej nazwy, tj. „aceto", „balsamico" i „aceto balsamico".

Czytaj też:

Przepisy o nazwach pochodzenia produktów

Konkurencja a ochrona nazwy produktu

Trybunał stwierdził w dzisiejszym wyroku, że ochrona nazwy „Aceto Balsamico di Modena" nie obejmuje stosowania indywidualnych terminów niegeograficznych tej nazwy. Rejestracja w rejestrze chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych daje ochronę nazwy „Aceto Balsamico di Modena" jako całości. Terminy niegeograficzne  tj. „aceto" i „balsamico" oraz ich połączenie (także w tłumaczeniach) nie może skorzystać z tej ochrony,  gdyż termin „aceto" jest powszechnym terminem, a termin „balsamico" jest przymiotnikiem, który jest powszechnie używany w odniesieniu do octu o gorzko-słodkim smaku.

sygn. akt C-432/18

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA