fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Skutki uchylenia kary za opóźnienia w płatnościach nałożonej przez Prezesa UOKiK

UOKiK
Fotorzepa / Krzysztof Skłodowski
Nawet, jeśli po wielu latach postępowań okaże się, że decyzja Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów była błędna i kara finansowa podlega zwrotowi, to jednak bez odsetek.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) informuje o kolejnych postępowaniach dotyczących nieterminowego regulowania płatności przez przedsiębiorców, a do 31 stycznia 2021 r., kierownicy większych podatników muszą złożyć sprawozdania dotyczące tej kwestii. Na ich podstawie, Prezes UOKiK nałoży zapewne liczne i dotkliwe kary.

Dwuznaczna sytuacja

Każdy wie, że jeśli komuś bezpodstawnie zabrał pieniądze, to musi je oddać z odsetkami. Odmienne postępowanie powszechnie uznaje się za nieuczciwe. Prezes UOKiK wielokrotnie uznawał za niedozwolone i sprzeczne z dobrymi obyczajami postanowienia wzorców umownych pozbawiające konsumentów praw do odsetek.

Zdziwienie budzi zatem, iż w przypadku kar nakładanych przez Prezesa UOKiK, na podstawie Ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych, jeśli decyzja o nałożeniu kary zostanie uchylona lub sąd uzna, że była nieważna np. dlatego, że ukarano niewłaściwego przedsiębiorcę, to taka nie...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA