Z decyzją o wdrożeniu restrukturyzacji nie warto zwlekać do ostatniej chwili

Czy fakt oczekiwania na nowe programy rządowe jest wytłumaczeniem dla opóźnienia płatności? Kiedy rozważać przeprowadzenie postępowania restrukturyzacyjnego? Jak przygotować się na wypadek upadłości? – na te m.in. pytania odpowiadają prawnicy z Kancelarii Prawnej Gajewski Trawczyńska i Wspólnicy z Olsztyna.

Publikacja: 03.12.2020 15:45

Z decyzją o wdrożeniu restrukturyzacji nie warto zwlekać do ostatniej chwili

Foto: Adobe Stock

- Zatrzymanie wielu biznesów w imię walki z pandemią spowodowało opóźnienia w płatnościach oraz tworzenie się efektu domina. Co zrobić w sytuacji braku płynności lub jej drastycznego spadku? Co może zrobić np. właścicdiel hotelu, w którym stoją puste pokoje, podobnie jak hotelowa restauracja?

MARTA TRAWCZYŃSKA: Każdy przedsiębiorca przede wszystkim powinien rzetelnie ocenić swoją sytuację finansową i stwierdzić czy jest w stanie przetrwać kilka najbliższych miesięcy bez dochodów. Jeżeli odpowiedź brzmi „nie", warto rozważyć co najmniej trzy scenariusze tj.: poszukanie dodatkowego finansowania, zawieszenie działalności albo jej likwidację. Dodatkowe finansowanie może pochodzić m.in. ze środków pożyczonych, jak również doinwestowania biznesu przez nowego wspólnika.

Pozostało 92% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara