fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Konstytucja dla biznesu - urzędnicy nie stosują nowych przepisów

Adobe Stock
Gwarancje dobrego traktowania firm widnieją tylko na papierze. Urzędnicy ich nie stosują.

Konstytucja dla biznesu to potoczne określenie kilku ustawowych zasad gwarantujących przedsiębiorcom poszanowanie ich praw w relacjach z urzędami. Niestety, w ciągu półtora roku obowiązywania przepisów niewiele było przypadków praktycznego ich stosowania. Świadczą o tym dane, jakie zebrał rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, dotyczące spraw podatkowych.

W przypadkach, gdy przepisy są niejasne, wątpliwości należy rozstrzygać na korzyść przedsiębiorcy – tak mówi ordynacja podatkowa, ale też ustawa – Prawo przedsiębiorców. W praktyce na tysiące postępowań podatkowych w całym kraju przez ostatnie półtora roku sądy i urzędy skarbowe tylko 84 razy zastosowały tę zasadę: 56 razy w VAT, 26 w PIT i 2 razy w CIT.

Biznesowa konstytucja zakłada też, że przedsiębiorca nie powinien być nękany kontrolami i zbyt długimi postępowaniami. Tymczasem w okresie jej obowiązywania aż 4664 postępowania trwały ponad dwa lata. Co gorsza, utrzymuje się praktyka sztucznego wydłużania dochodzenia podatków – urzędy skarbowe wciąż masowo stosują proceduralny trik z postawieniem przedsiębiorcy w stan oskarżenia (a to w praktyce wydłuża pięcioletni okres dochodzenia podatków).

Czytaj także:

Gwarancje dobrego traktowania to też odpowiedzialność urzędników za łamanie praw przedsiębiorców. Mimo wielu stwierdzonych przypadków nadużyć odpowiedzialność dyscyplinarną poniosło zaledwie 15 pracowników i funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej. A przecież w niektórych przypadkach, np. stawiania fikcyjnych oskarżeń, odpowiedzialność powinna być nie tylko dyscyplinarna, ale też karna.

– Takie instrumentalne stosowanie prawa jest przestępstwem przekroczenia uprawnień urzędniczych – zauważa Andrzej Ladziński, doradca podatkowy.

Jak przyznaje zastępca rzecznika MŚP Jacek Cieplak, to dopiero początek drogi, ale jego urząd aktywnie działa, by zasady z biznesowej konstytucji upowszechniać. – Obecnie rzecznik uczestniczy w ok. 150 sporach przedsiębiorców z administracją państwową – informuje Cieplak.

Z ostatnich wypowiedzi nowego ministra finansów Tadeusza Kościńskiego wynika, że chce zmienić model działania fiskusa. – Musimy i chcemy współpracować z naszymi podatnikami, czyli klientami, żeby wiedzieli, że podatki to inwestycja w Polskę – powiedział Kościński w ostatni piątek na spotkaniu z pracownikami poznańskiej skarbówki.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA