Upadłość instytucji kredytowych a regulacje UE

Najnowsze regulacje UE przewidują restrukturyzację i (w ostateczności) uporządkowaną likwidację zagrożonych instytucji kredytowych. Polska nie wdrożyła przepisów umożliwiających taką procedurę.

Publikacja: 02.12.2015 06:10

Foto: www.sxc.hu

Ogłoszenie upadłości Banku SK jest wydarzeniem niespotykanym w Polsce od 2000 r., kiedy to upadłość ogłosił Bank Staropolski. Porównując wysokość ówczesnych wypłat z BFG (ok. 500 mln zł) oraz prognozowaną wysokość wypłat z BFG w związku z upadłością Banku SK (ok. 3,3 mld zł), można określić to wydarzenie jako bezprecedensowe. Obciążenie BFG przewyższa w tym wypadku nawet łączne koszty związane z upadłością SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota. Upadłość Banku SK podaje również w wątpliwość rozpowszechniony dotychczas pogląd, że polski system finansowy „suchą stopą" przeszedł przez kryzys finansowy oraz że jest dobrze nadzorowany i chroniony.

Pozostało 90% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów