fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Upadłość instytucji kredytowych a regulacje UE

www.sxc.hu
Najnowsze regulacje UE przewidują restrukturyzację i (w ostateczności) uporządkowaną likwidację zagrożonych instytucji kredytowych. Polska nie wdrożyła przepisów umożliwiających taką procedurę.

Ogłoszenie upadłości Banku SK jest wydarzeniem niespotykanym w Polsce od 2000 r., kiedy to upadłość ogłosił Bank Staropolski. Porównując wysokość ówczesnych wypłat z BFG (ok. 500 mln zł) oraz prognozowaną wysokość wypłat z BFG w związku z upadłością Banku SK (ok. 3,3 mld zł), można określić to wydarzenie jako bezprecedensowe. Obciążenie BFG przewyższa w tym wypadku nawet łączne koszty związane z upadłością SKOK Wołomin i SKOK Wspólnota. Upadłość Banku SK podaje również w wątpliwość rozpowszechniony dotychczas pogląd, że polski system finansowy „suchą stopą" przeszedł przez kryzys finansowy oraz że jest dobrze nadzorowany i chroniony.

Sposób na kłopoty

Trzeba postawić pytania, czy upadłości banków i poleganie na środkach zgromadzonych w BFG to bezpieczne rozwiązanie systemowe oraz czy KNF posiada instrumenty prawne adekwatne do przeciwdziałania upadłości instytucji kredytowych. Do dziś bowiem Polska nie implementowała Dyrektywy ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA