fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Lokal pod młotek za firmowe długi

Termin licytacji wyznacza komornik
123RF
Przedsiębiorcy – wierzyciele starają się odzyskiwać swoje pieniądze różnymi sposobami. Jednym z nich jest egzekucja z nieruchomości.

Nie jest to procedura ani prosta, ani tania. Wierzyciel, który chce odzyskać pieniądze, występuje do sądu o wyrok zezwalający na przymusową sprzedaż nieruchomości. Następnie czeka, aż uprawomocni się orzeczenie. Jeżeli zadłużona firma się nie odwoła, to trzeba odczekać 14 dni od daty wyroku (jeżeli to zrobi – 14 dni od wydania wyroku przez sąd wyższej instancji). Prawomocny wyrok to tytuł wykonawczy. Może być nim też akt notarialny, w którym dłużnik zobowiązuje się poddać egzekucji.

Z wyrokiem trzeba iść jeszcze raz do sądu w celu nadania mu klauzuli wykonalności. Następnie można umówić się z komornikiem i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji, w którym będzie opis nieruchomości.

Komornik zażąda jeszcze: odpisu księgi wieczystej j nieruchomości lub innych dokumentów, z których wynika, kto jest właścicielem nieruchomości, wypisu z ewidencji gruntów i budynków oraz danych uczestników postępowania, które są niezbędne do ustalenia m.in., kto...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA