Przez długi podatkowe syna matka straciła mieszkanie - wyrok NSA

Przyzwolenie na to, żeby działalność zarejestrowaną na własne imię prowadził ktoś z rodziny, nie uchroni przed długami w skarbówce i może skończyć się licytacją jedynego lokum.

Aktualizacja: 27.11.2019 06:27 Publikacja: 26.11.2019 18:59

Przez długi podatkowe syna matka straciła mieszkanie - wyrok NSA

Foto: 123RF

Mądrość ludowa głosi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Zwłaszcza gdy chodzi o podatki. Jak bardzo, potwierdza sprawa podatniczki, we wtorek ostatecznie przesądzona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Cudze długi

Spór ogniskował się na prawidłowości udzielenia przybicia podczas licytacji. Ale był to jedynie smutny finał kłopotów, w jakie matkę wpędził syn.

Z akt sprawy wynikało, że najpierw mieszkanie podatniczki zostało zajęte przez organ egzekucyjny w związku z długami podatkowymi. Jednocześnie wezwano ją do zapłaty zaległości w terminie 14 dni wraz z odsetkami i kosztami egzekucyjnymi pod rygorem przystąpienia do opisu i oszacowania wartości nieruchomości.

Kobieta nie zareagowała, więc machina egzekucyjna ruszyła dalej. Organ egzekucyjny przystąpił do opisu i oszacowania nieruchomości. W stosownym protokole z tych czynności znalazło się pouczenie o możliwości wniesienia zarzutów. W ustawowym terminie żaden z uczestników postępowania ich jednak nie wniósł. Nie zareagował też na informację o wyznaczeniu daty pierwszej licytacji. W tej sytuacji urzędnicy przystąpili do licytacji i już na pierwszej z nich mieszkanie na pniu jeden z 10 licytantów kupił za niecałe 44 tys. zł.

Na to kobieta wreszcie zareagowała. W skardze na udzielenie przybicia tłumaczyła, że jest osobą starszą i nie miała pojęcia o długach, jakie ją obciążyły. Okazało się, że co prawda założyła firmę, ale tylko na papierze. Do tej pory prowadzeniem działalności na jej nazwisko zajmował się syn, a ona nie do końca orientowała się w podejmowanych przez niego czynnościach i ich skutkach. Nie przypuszczała, że niezawinione przez nią działania spowodują takie skutki. Przekonywała, że podjęła kroki w celu likwidacji działalności gospodarczej i uporządkowania ciążących na niej zaległości. Wskazywała na błędy w doręczaniu korespondencji i na to, że wylicytowana cena rażąco odbiega od rynkowej. Z akt sprawy wynikało także, że próbowała przepisać mieszkanie na wnuczkę, ale sąd podważył tę darowiznę jako bezskuteczną.

Czytaj także:

Fiskus dochodzi długu po latach

Skutki bezczynności

Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uwzględnił skargę kobiety, bo miał wątpliwości co do prawidłowości doręczenia opisu i oszacowania nieruchomości. NSA to jednak skasował. Zauważył, że jeśli ktoś nie zakwestionował w odpowiednim czasie wyznaczenia licytacji, to później nie może już do tego wracać i w ten sposób podważać przybicia.

Kobieta ponowiła zarzuty, ale NSA – wobec braku nowych argumentów i przesądzenia starych – jej skargę kasacyjną musiał oddalić. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: II FSK 943/19

Opinia dla „rzeczpospolitej"

Mirosław Siwiński, radca prawny, doradca podatkowy, partner w Advicero Nexia

Rozpatrywana przez NSA sprawa niestety pokazuje, że nikomu nie można ufać, nawet rodzinie. Skutki działań podjętych w imieniu podatniczki obciążyły bowiem ją, co w rezultacie skończyło się utratą majątku. I to nawet jeśli organy nie do końca działały rzetelnie, bo powinny pociągnąć do odpowiedzialności firmującego, tj. syna, na podstawie art. 113 ordynacji podatkowej i art. 55 k.k.s. Drugi ważny wniosek, płynący już ściśle z tej sprawy, związany jest z kwestią doręczeń: wszelkie pisma urzędowe należy odbierać i aktualizować w urzędzie skarbowym faktyczne miejsce zamieszkania – zwłaszcza jeżeli nie mamy możliwości monitorowania poczty awizowanej w zadeklarowanym miejscu. Tu oczywiście częściowo podatniczka padła ofiarą własnej zgody na firmanctwo, jeżeli część korespondencji została doręczona na adres „firmowy", do którego zapewne nie miała dostępu.

Mądrość ludowa głosi, że z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciach. Zwłaszcza gdy chodzi o podatki. Jak bardzo, potwierdza sprawa podatniczki, we wtorek ostatecznie przesądzona przez Naczelny Sąd Administracyjny.

Cudze długi

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara