fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Produkcja prawa przyspiesza - raport Grant Thornton

Fotorzepa
Jak wynika z obliczeń firmy audytorsko-doradczej Grant Thornton, w trzech pierwszych kwartałach 2019 r. uchwalono w Polsce 17,4 tys. stron maszynopisów nowych aktów prawnych najwyższej rangi – ustaw, rozporządzeń i umów międzynarodowych.

Jest to o 5,9 proc. więcej niż w poprzednim, rekordowym roku. Oznacza to, że po dwóch latach spadku produkcji prawa (łącznie o 58 proc. w latach 2017 i 2018) zaczęła ona znowu przyspieszać.

Ponad 21 tys. stron

Jeśli przyjąć teoretyczne założenie, że w całym 2019 r. dynamika utrzyma się na poziomie z trzech pierwszych kwartałów, oznaczałoby to, że w całym roku wyprodukowanych zostanie w Polsce 21,5 tys. stron nowego prawa, a więc o 1,2 tys. więcej niż przed rokiem. Byłby to czwarty najwyższy wynik od 1989 r. i wyższy nawet niż w okresie, na początku minionej dekady, kiedy to Polska wchodziła do UE i musiała dostosować swoje prawodawstwo do unijnego.

Czytaj też: Prawo stanowione po kryjomu

Projekt badawczy

Firma audytorsko-doradcza Grant Thornton w lutym 2015 r. zainaugurowała swój projekt badawczy „Barometr stabilności otoczenia prawnego w polskiej gospodarce", w ramach którego monitoruje na bieżąco polski system prawny. Od tego czasu raz do roku publ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA