fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transakcje łańcuchowe: pakiet quick fixes

Transport
Adobe Stock
Przypisanie transportu do konkretnego podmiotu biorącego udział w transakcji łańcuchowej zależy od jego roli oraz zapisów umowy.

Od 1 stycznia 2020 r., Polska miała obwiązek dokonać implementacji do krajowego porządku prawnego tzw. pakietu quick fixes, wynikającego z dyrektywy Rady UE 2018/1910 z 4 grudnia 2018 r. zmieniającej dyrektywę 2006/112/WE w odniesieniu do harmonizacji i uproszczenia niektórych przepisów w systemie podatku od wartości dodanej dotyczących opodatkowania handlu między państwami członkowskimi. Dokonano tego ustawą z 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw, która weszła w życie 1 lipca 2020 r. W ramach implementacji nowelizacji uległ m.in. art. 22 ustawy o VAT.

Transakcje łańcuchowe charakteryzują się tym, że w dostawie towaru biorą udział co najmniej trzy podmioty, a towar będący przedmiotem poszczególnych dostaw pomiędzy tymi podmiotami jest transportowany lub wysyłany od pierwszego do ostatniego w kolejności...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA