fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Firma

Sklep musi mieć czas na realizację nakazu sanepidu i schowanie pieczywa - wyrok NSA

pieczywo w sklepie
Adobe Stock
Sanepid nakazał, by pieczywo przechowywać w sklepie w pojemnikach z pokrywą. Narzucił jednak nierealny termin na ich zakup.

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję sanepidu niekorzystną dla właściciela sklepu. Sprzedawał on pieczywo cukiernicze na stoisku samoobsługowym. Nie było ono jednak zabezpieczone przed zanieczyszczeniami pochodzącymi m.in. z powietrza.

Sanepid nakazał więc właścicielowi sklepu, by to jak najszybciej zmienił. Ten się jednak odwołał. Uważał, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy eksponowaniem pieczywa w pojemnikach przystosowanych do samoobsługowej sprzedaży z pokrywą i na stoisku, ponieważ w obydwu przypadkach na produkty oddziałują takie same czynniki zewnętrzne.

Spółka początkowo nic nie wskórała. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił jej skargę. Sytuacja się zmieniła w NSA. Uznał on, że skarga zasługuje na uwzględnienie, ponieważ decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności, a spółka nie miała żadnych szans na jej wykonanie. Narzucony termin upływał bowiem w trakcie odwoływania się. Udało się jej wygrać w NSA.

Według tego sądu sanepid nie może narzucać na właściciela sklepu obowiązków, których wypełnienie jest nierealne ze względu na narzucone terminy.

Sygnatura akt: II OSK 1673/19

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA