fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Biznes w czasie pandemii: uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne dla firm w kryzysie

uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne
Adobe Stock
Zmniejszenie obrotów, utrata kontraktów, narastające koszty i niepewność kolejnego dnia ? to kluczowe problemy, z jakimi borykają się obecnie przedsiębiorcy. Widmo bankructwa determinuje chęć poszukiwania rozwiązań kompromisowych, mających na celu ocalenie firmy.

Jednym z narzędzi stanowiących odpowiedź na problemy finansowe przedsiębiorców jest procedura uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego, uregulowana w art. 15-25 ustawy o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami Covid-19 (zwana specustawą i Tarczą 4.0). Uproszczone postępowanie stanowi swoistą hybrydę dotychczas funkcjonujących postępowań restrukturyzacyjnych, znanych z Prawa restrukturyzacyjnego – tj. ustawy z 15 maja 2015 r. Łączy w sobie rozwiązania znane z postępowania o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego i postępowania sanacyjnego.

Ważny przepis

Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo restrukturyzacyjne, celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości. Przedsiębiorca może to osiągnąć poprzez skorzystanie z procedury polegającej na zawarciu układów z wierzycielami, a także, w przypadku postępowania sanacyjnego, przez zastosowanie działań sanacyj...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA